Ni sporazuma, bo poračun?

Uvajanje predelave mešanih smeti v Stari Gori je kot zakleto. 13 občin severne Primorske se je dolgo dogovarjalo o regijskem odlagališču, zdaj pa se na Goriškem niso sporazumeli, da bodo začasno plačevali nujno predhodno obdelavo odpadkov. Če je ne uvedejo, grozi, da bi morali odlagališče zapreti.

Približno 970.000 evrov za predhodno obdelavo odpadkov bo plačala mestna občina, ki pa pričakuje, da bodo sosede primaknile svoj del
Približno 970.000 evrov za predhodno obdelavo odpadkov bo plačala mestna občina, ki pa pričakuje, da bodo sosede primaknile svoj del 

NOVA GORICA> Zato breme prevzemajo v Novi Gorici in računajo, da bodo sosede kasneje primaknile svoj del. Kmalu naj bi ta dodatni strošek doletel ljudi.

Povsod po Sloveniji bi že moralo biti uvedeno predelovanje mešanih komunalnih odpadkov, tudi na Goriškem, kjer nameravajo odlagališče odpadkov v Stari Gori preurediti v regijski center za ravnanje z odpadki (CERO). A ker je država dovolila, da se s tem zavlačuje in se je 13 občin na severnem Primorskem o CERO dogovarjalo tako dolgo, da tega še ni (odprli naj bi ga leta 2015), je Komunala Nova Gorica zdaj dolžna uvesti tako imenovano predhodno obdelavo mešanih odpadkov. To je rešilna bilka, ki pa še ne bo poceni. Strošek znaša približno 970.000 evrov na leto.

Ni bilo druge, kot uvesti novost

S predhodno obdelavo bodo bodo iz mešanih smeti izločali določene frakcije, preostanek pa odlagali. To je nujno, če hoče Komunala dobiti IPPC okoljevarstveno dovoljenje za zdajšnje odlagališče v Stari Gori in ga uporabljati še dve oziroma tri leta, do otvoritve CERO, ki bo prinesel pravo predelavo mešanih odpadkov.

Kajti Agencija RS za okolje (ARSO) Komunali lani ni izdala tega dovoljenja, tako kot še drugim odlagališčem v državi ne, ker mešanih smeti pred odlaganjem ne obdeluje.

Podjetje je sprožilo upravni spor zoper odločbo ARSO in ker še ni zaključen, lahko v Stari Gori za zdaj delajo po starem. Hkrati pa je država lani spremenila pravila igre in upravljalcem odlagališč omogočila, da začasno uvedejo bolj enostavno obdelavo smeti, tako imenovano predhodno. Komunala Nova Gorica se je skupaj z mestno občino letos pripravljala na ta korak.

Zdaj so pred tem, da uvedejo omenjeno obdelavo, ki pa jo je seveda treba plačati. Ko bo država predvidoma z novim letom sprostila zamrznjene cene ravnanja z odpadki, namerava Komunala novo storitev (1,1 evra mesečno na osebo) začeti zaračunavati ljudem. Dotlej pa naj bi stroške plačalo šest občin ožje Goriške.

Plačamo, bomo že potem poračunali

Tako so vsaj predvideli v Novi Gorici, ko so poleti za ta namen s Komunalo sklenili aneks h koncesijski pogodbi za zbiranje in odvoz smeti. V aneks so zapisali, da bodo stroje za obdelavo najeli potem, ko se bodo občine sporazumele o delitvi stroškov. Zdaj časa ni več, sporazuma med občinami pa tudi ne.

“Dejstvo je, da bi se morala obdelava že izvajati in da mestna občina prevzema preveliko tveganje, ko čaka na odločitev in pristop drugih občin,” pojasnjuje načelnica oddelka za gospodarstvo Martina Remec Pečenko. Bojijo se, da bi, če bodo preveč čakali, država ukazala zapreti smetišče.

Mestni svetniki so soglašali, da bo predhodno obdelavo smeti začasno v celoti plačeval proračun Nove Gorice. V vsakem primeru bo to potrebno le kratek čas, dokler država ne bo sprostila cen ravnanja z odpadki, pojasnjujejo v mestni upravi. “In seveda je naš cilj doseči, da se bo sorazmeren del stroškov prevalil na ostale občine,” razlagajo v upravi občine. Novopečenega svetnika Gregorja Veličkova je zanimalo, kako mestna občina namerava to doseči. Njegov kolega, podžupan in vodja projekta CERO Mitja Trtnik je namignil, da te občine to odlagališče navsezadnje potrebujejo ... A za zdaj še niso rekle nobene na to temo.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano