Ne za izvoz, les uporabimo doma

Iz Goriške vsako leto v tujino izvozijo 60.000 do 70.000 kubičnih metrov lesa. In kaj ostane regiji? Uničene ceste. Da bi povečali rabo lesa, bi v Novi Gorici ustanovili konzorcij za sonaravno in trajnostno pridobivanje, predelavo in rabo lesa v energetske namene ter Biomasni center.

Les iz Goriške večinoma prodajajo v tujino, tu pa ostajajo le uničene ceste. Zato ga je treba bolje izkoristiti, je prepričana predsednica Zveze lesarjev Slovenije Darinka Kozinc.
Les iz Goriške večinoma prodajajo v tujino, tu pa ostajajo le uničene ceste. Zato ga je treba bolje izkoristiti, je prepričana predsednica Zveze lesarjev Slovenije Darinka Kozinc.  

NOVA GORICA > Severna Primorska bi s približno 120.000 hektari gozdov lahko živela tudi od lesa, a je ta priložnost neizkoriščena. Ko so ustanovili center za predelavo lesa na Trnovem, je bilo pričakovanje veliko, načrti, da bi se dejavnost razširila, pa so se uresničili v manjši meri.

Od konzorcija do biomasnega centra

Od vlade novogoriški mestni svetniki med drugim zahtevajo, naj kmetijsko ministrstvo ustanovi službo za les, sprejme ustrezne administrativne ukrepe za omejitev izvoza hlodovine, uvede nižjo stopnjo davka na nepremičnine za lesene gradnje in za izdelke iz lesa ter podobno.

Zato posebna delovna skupina novogoriške občine za les predlaga konkretne ukrepe, ki naj bi jih uresničili, da bi povečali uporabo lesa. Sklenila je, da bo občina spodbujala nastanek in razvoj podjetij s področja lesnopredelovalne industrije, pripravila celostno študijo lesnopredelovalne verige v občini. Poziva, naj se ustanovi Konzorcij za sonaravno in trajnostno pridobivanje, predelavo in rabo lesa v energetske namene, ki bo povezal občine z lastniki gozdov, obrtniki in lesnopredelovalnimi podjetji, regijsko razvojno agencijo ter SGG Tolmin.

Vzpostavili naj bi tudi Biomasni center s sušilnicami lesa, prodajo lesa, proizvodnjo peletov in lesnih biosekancev, za proizvodnjo električne energije, …), denar zanj pa naj bi iskali na razpisih EU. V okviru Medpodjetniškega izobraževalnega centra Nova Gorica naj se vzpostavi razvojni center za oblikovanje in predelavo lesa za generiranje novih produktov iz lesa, so še potrdili.

Brez partnerjev ne bo nič

Župani šestih goriških občin so pismo o nameri za ustanovitev konzorcija pred časom že podpisali. “Smiselno bi bilo, da se s pomočjo energetske agencije Golea vzpostavi biomasni center, ena od lokacij bi bila na območju Mebla, kjer bi lahko zagotovili sistem za ogrevanje na lesno biomaso, s katerim bi zagotovili 30 odstotkov cenejše ogrevanje. Treba bi bilo seveda poiskati zainteresirane partnerje. Oblikovali smo predlog, pravo pot pa morajo najti strokovne službe,” pravi predsednica delovne skupine, mestna svetnica in predsednica Zveze lesarjev Slovenije Darinka Kozinc.

Prepričana je, da bi bilo treba povezati vse, ki se tako ali drugače ukvarjajo z lesom - gozdarje, lastnike gozdov, proizvajalce ... “V Ljubljani so to že naredili, torej primeri dobrih praks obstajajo,” pravi Kozinčeva, ki pa poudarja, da ima občina omejene pristojnosti.

“Občina lahko pomaga z razpisi, daje prednost lesu in podobno, ne more pa ustanavljati podjetij. Res pa je, da lahko pri ustanavljanju centrov za predelavo lesa pomaga država.”

Mestni svetniki so ukrepe potrdili. A s pripombo, da ne bodo ostali samo na papirju, kot se to rado dogaja ...

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano