Najprej cene, potem odločitev

Svet občine Idrija je aprila odložil obravnavo odloka o ustanovitvi javnega podjetja Regijski center za ravnanje z odpadki (CERO) Nova Gorica in pred dnevi znova. Čeprav je odlok že potrdilo ostalih 12 občin v regiji, Idrijčani pričakujejo strokovno utemeljen izračun cen odlaganja odpadkov v centru.

Idrijski svetniki so že drugič   odložili obravnavo odloka ustanovitvi javnega podjetja  CERO Nova Gorica
Idrijski svetniki so že drugič odložili obravnavo odloka ustanovitvi javnega podjetja CERO Nova Gorica 

IDRIJA> Soglasno odločitev sveta občine, da še drugič odloži obravnavo o javnem podjetju, je župan Bojan Sever pospremil z besedami: “Sedaj nam pa bog pomagaj!” Že aprila je svetnikom povedal, da mu je kot županu, ki se je za CERO v regiji sprva najbolj vneto zavzemal, nerodno, ker sedaj ne verjame več v strokovnost projekta. Ker je politično zasnovan, pa utegne po njegovem ceno odlaganja odpadkov za občane pretirano povišati.

Če odstopijo, jih lahko celo tožijo

“Zaprošene cene odlaganja odpadkov v regijski center nismo dobili. Dvomimo v ekonomičnost projekta, a smo žal ostali brez pojasnil. Čeprav je 12 občin odlok že sprejelo in nas imajo za preveč zahtevne, je za nas najbolj pomembno upoštevanje obremenitve na občana za odlaganje odpadkov v ta center,” je razpravo uvedel Sever. V edini razpoložljiv podatek - 102 evra za tono odloženih odpadkov - Idrija ne verjame. Taka cena, denimo, velja v Ljubljani, ki ima zaledje 700.000 prebivalcev, Goriška pa le 119.000.

Svetnikom je Sever odkrito povedal, da odstop od podpisane pogodbe občino v primeru uspešne tožbe lahko drago stane. Ker pa so se razmere medtem korenito spremenile, po njegovem obstaja tudi možnost, da bo občina uspela strokovno utemeljiti neracionalnost projekta. V pogodbo je vstopila s 4800 tonami odpadkov letno, po uspešnem ločevanju pa jih sedaj v Lenart odda le še 2300 ton. Občana Idrije zbiranje odpadkov stane 3,18 evra mesečno, kar je po ureditvi prvih regijskih centrov ena od najnižjih cen v državi.

Ker svetniki vedo, da občina nima niti 1,4 milijona evrov za vložek v center, jim je bil toliko bolj všeč pristop sedmih občin, ki odpadke odlagajo v Ljubljani. Odkar so zgradile CERO, pristopnicam zaračunavajo le pet odstotkov višjo ceno za oddane odpadke.

“Se bomo že znašli ...”

A ljubljanski CERO, bi za sprejem dodatnih odpadkov, tudi iz zainteresiranih občin Idrija in Cerkno, moral dobiti dovoljenje za širitev zmogljivosti. Egon Venko (SDS) je zato vodstvo občine pozval k budnosti, da ji ne bodo ušle iz rok vse možnosti odlaganja odpadkov. “Ko smo ostali brez lastnih odlagališč, smo se dobro znašli in se bomo tudi sedaj,” je zagotovil Sever rekoč, da bo usoda CERO bržčas razjasnjena prihodnji teden na srečanju sveta regije. Če bo Idrija naposled dobila želene izračune o stroških zbiranja, prevoza in obdelave odpadkov v CERO in bodo ti znosni, bo svet občine odlok junija potrdil.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano