Naj revizije povedo, kaj je res

Svet novogoriške bolnišnice je včeraj sklenil, da je treba zgodbam o favoriziranju družinskih članov pri naročanju različnega blaga za zavod, o korupciji in podobnem, priti do dna. Če ne bo resorno ministrstvo skušalo dognati, kaj je res in kaj ne, pri čemer naj bi se sumljivi posli v ustanovi ponavljali že leta, bo svet zavoda za ta namen ustanovil komisijo “revizorjev”.

 V svetu bolnišnice se niso zadovoljili z ukrepi, ki jih napoveduje direktor Darko Žiberna  Foto: Ambrož Sardoč
V svetu bolnišnice se niso zadovoljili z ukrepi, ki jih napoveduje direktor Darko Žiberna  Foto: Ambrož Sardoč

ŠEMPETER > Kot je znano, se je bolnišnica v Šempetru nedavno znašla pod žarometi zaradi domnevne korupcije pri naročanju zdravil. Afero je sprožil predstojnik oddelka za anesteziologijo in predsednik sindikata Fides Konrad Kuštrin, ko je za TV Slovenijo dejal, da naj bi imela dolgoletna vodja bolnišnične lekarne Metka Štefančič roko nad vsem, kar gre iz bolnišnice in pride vanjo. Zatrdil je, da je nedvomno vključena v postopke javnega naročanja in izbire dobaviteljev, da omogoča posel podjetju svoje hčerke, komisije pa da so samo kamuflaža.

Kuštrinove izjave so sprožile burne odzive. S kasneje sicer preklicanimi odgovori nanje je direktor ustanove Darko Žiberna “pod žaromete” potegnil vodjo bolnišnične službe za javna naročila Katjušo Bizjak. Oglasili so se tudi v podjetju Gopharm, kjer dela hči Štefančičeve, včeraj pa se je na izredni seji aferi posvetil svet zavoda. In ni bil ravno blag ...

Miran Müllner je po razpravi o aferi med drugim povedal, da so člani sveta zavoda dan prej dobili še anonimno pismo z novimi namigovanji o tako rekoč naročanju po domače. “Tega je toliko, gradiva je bilo v zadnjih treh dneh ogromno. A posamezni primeri niti niso relevantni, saj že razprave vseh vpletenih v afero nakazujejo, da je treba to raziskati. Zahtevali bomo, da se stvari razčistijo in končajo,” je dejal mestni svetnik.

Žiberna: vse ve in vidi veliki brat računalnik

Žiberna je na omenjeni seji najprej povedal, da je bila podobna zgodba obravnavana že leta 2012. V obeh primerih se očita povezanost nekaterih zaposlenih v bolnišnici z njenimi dobavitelji. Vendar sistem je po mnenju direktorja nadvse dober. “Vse, kar se nabavlja, je računalniško sledljivo,” je poudaril. Ravni odločanja o naročilih je več, tudi za manjše nabave je treba zbrati več ponudb, preglednost je zagotovljena, sled-ljivost, kdo naroča, tudi. Žiberna je povzel: “Ne vidim možnosti, da bi se delalo mimo velikega brata računalnika.” Dokazov o nepravilnostih pa da ni dobil.

Napovedal je izboljšave sistema. Namerava uveljaviti nov pravilnik o naročanju, uvesti ločeno delovno mesto za vodenje teh poslov, dati omenjeni pravilnik v presojo pooblaščenemu revizorju in predlagati neodvisno revizijo vseh lanskih javnih naročil zdravstvene ustanove. “S tem želim ugotoviti, ali je sistem nastavljen pravilno, ne iskati krivce,” je zaključil direktor. Nato sta besedo dobili Bizjakova in Štefančičeva, ki sta, če poenostavimo, govorili, da nič nista zakrivili. Nato pa ...

Svet zavoda: raziskati, raziskati in raziskati

“Da je zgodba prišla v javnost, ste odgovorni v bolnišnici, zlasti vodilni. Najkrajšo potegne zavod, a to ni razlog, da ne bi ugotavljali, ali prihaja do kršitev zakonodaje.” Tako je predsednica sveta bolnišnice Elvira Šušmelj nakazala, da s kolegi vred z dobljenimi pojasnili ni ravno zadovoljna. In kar so svetniki na koncu soglasno potrdili, je v grobem predlagal predstavnik novogoriške občine in mestni svetnik Miran Müllner.

Na seji se je sicer pokazalo, da svet bolnišnice in direktor morda nimata enakih pogledov na posamezne zadeve. “Verjamem, da bomo našli skupni jezik, če ne, pa se bo treba raziti, tako kot se to naredi v demokratičnih državah,” je to pokomentiral Müllner.

Svet je sklenil z vsem gradivom in afero seznaniti protikorupcijska komisija in računsko sodišče, resornemu ministrstvu pa predlagati oziroma ga pozvati, naj brez odlašanja opravi upravni in inšpekcijski nadzor v bolnišnici in o izsledkih poroča svetu zavoda; tudi o predlogu za popravljalne ukrepe, če bi bili potrebni. Svet je državi za to dal na voljo dva tedna oziroma pričakuje, da se v tem času vsaj odzove. Če ministrstvo ne bi reagiralo in uvedlo nadzora, pa bo svet imenoval strokovno komisijo, ki bo pregledala vse postopke naročanja in sama naročila v bolnišnici, od leta 2005 dalje.

Žiberna je sicer pomenljivo vprašal, na podlagi katerih predpisov in znanj bo predstavniški organ bolnišnice imenoval komisijo. Nenazadnje so za opravljanje revizij potrebna določena potrdila in dovoljenja, je pribil. A Šušmeljeva mu je takoj odvrnila, da svet to pristojnost ima, v komisijo pa bi imenovali poznavalce in ustrezno usposobljene ljudi.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano