Na Severnoprimorskem največ raka na pljučih in dojkah

Zavod za zdravstveno varstvo (ZZV) Nova Gorica je v okviru meseca boja proti raku pripravil simpozij o raku debelega črevesa in danke. Na območju regije je po besedah direktorja Marka Vudraga med moško populacijo največ pljučnega raka, pri ženskah pa raka na dojkah.

Zdravnica interne medicine Nataša Fikfak Foto: STA
Zdravnica interne medicine Nataša Fikfak Foto: STA

NOVA GORICA > Prav pri številu obolelih za rakom debelega črevesa in danke, kateremu je bil namenjen današnji simpozij, je severnoprimorska regija nad slovenskim povprečjem, je povedal Vudrag. Med 1600 obolelimi v Sloveniji jih približno sto prihaja iz te regije, zato bi z različnimi preventivnimi programi in opozarjanjem njihovo število radi zmanjšali.

Večje število obolelih za rakom debelega črevesa in danke je bilo tudi zaradi presejalnega programa Svit. V lanskem letu so tako zaradi Svita v regiji odkrili več kot 270 obolelih, zato ga Vudrag uvršča med uspešnejše presejalne programe v regiji.

Prvo mesto pljučnega raka pripisujejo predvsem anhovski družbi Salonit

V regiji je tudi za petino več obolelih od slovenskega povprečja pri raku na dojkah. Po besedah Vudraga bi do takih odstopanj lahko prišlo zaradi genske zasnove. Prvo mesto pljučnega raka med moško populacijo v regiji pa pripisujejo predvsem azbestnemu programu v anhovski družbi Salonit.

“Zato načrtujemo, da bomo več naredili pri preventivnem programu Dora, saj domnevamo, da gre pri tej vrsti raka tudi za kakšne genetske spremembe. Vendar bodo zato potrebne dolgotrajne raziskave,” je poudaril direktor ZZV Nova Gorica. Med vzroke za nastanek različnih rakov je omenil predvsem vplive okolja, med katere je uvrstil predvsem kajenje, premalo gibanja, nepravilna prehrana in kemijsko zastrupljanje okolja.

Preventivni programi so zelo pomembni

Obolelost za rakom je treba odkriti zgodaj, temu so namenjeni tudi različni presejalni programi. V primerih zgodnjega odkritja bolezni je le-ta ozdravljiva, je na današnji novinarski konferenci poudarila tudi nekdanja bolnica, ki se trudi za ozaveščanje o raku debelega črevesa in danke Marta Satler.

“Mislim, da je zelo pomembno slišati tudi izkušnje bolnikov. Ljudem je treba povedati, da lahko hudo zboliš tudi v primeru, če nimaš noben bolezenskih znakov, zato so preventivni programi zelo pomembni. Tisti, ki dobite vabilo na tovrstne preglede, se jih le udeležite,” je še povedala Satlerjeva.

STA


Najbolj brano