Na Kostanjevici tudi skrivnost monarhov?

Kaj je v samostanu na Kostanjevici nad Novo Gorico in v grobnici pod njim počela ekipa nemške televizije MDR? Prav to, kar naj bi tudi televizijski novinarji pravzaprav počeli: poskuša odkriti resnico.

Po zaslugi nemške TV bo tudi Kostanjevica del dokumentarca o Mariji Tereziji Šarloti  Foto: Leo Caharija
Po zaslugi nemške TV bo tudi Kostanjevica del dokumentarca o Mariji Tereziji Šarloti  Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > V samostan je nemške televizijce pripeljal znanstveni projekt, katerega rezultat bo tudi dokumentarni film. Njegov namen pa je odkriti resnico oziroma vsaj potrditi ali ovreči eno od teorij o usodi Marije Terezije Šarlote, hčere obglavljenih francoskih kralja Ludvika XVI in kraljice Marije Antoinette ter edine preživele članice te družine.

Posmrtni ostanki Marije Terezije naj bi ležali v grobnici Bourbonov v samostanu na Kostanjevici. A po eni od teorij naj na Goriškem ne bi bila pokopana prava, pač pa lažna Madame Royale, kot so Marijo tudi imenovali. V enega od šestih sarkofagov naj bi torej položili truplo princesine polsestre Ernestine Lambriquet, Šarlota pa naj bi svojo pot končala v Nemčiji in se pod zaščito holandskega diplomata Leonardusa Corneliusa van der Valcka naposled naselila v Hildburghausnu. Tam naj bi smrt dočakala skrita pred javnostjo, poznana kot temna grofica. Zakaj?

Če je zamenjava dveh plemkinj resnična in razlogi zanjo tudi, potem je Marija Terezija Šarlota doživljala grozote in krutosti. Ko je bila po revoluciji zaprta v Parizu, naj bi zanosila po posilstvu, obenem pa naj bi tudi psihično zbolela. Avstrijskim monarhom, katerih sorodnica je bila, naj bi bilo bolj kot to, kaj je prestajala v zaporu, pomembno, da je neporočena in noseča ter kot taka neprimerna za poroke, koristne nadaljevanju rodbine in prenosom last- nine. Zavoljo diplomacije naj bi princeso pravzaprav oropali imena, tako da so jo na poti proti Dunaju zamenjali. Njeno vlogo naj bi prevzela “primernejša” Ernestina, Marija pa naj bi se morala skrivati do smrti.

Zgodba je vsekakor vredna filma, še bolj pa resnega dokumetarca in znanstvenega pristopa. Snovalci projekta, v katerega je vpletena MDR, želijo namreč primerjati DNA iz odvzetih vzorcev posmrtnih ostankov z genskim zapisom potomcev Habsburžanov. Ugotoviti želijo, ali teorija zamenjave drži ter tudi, če je bila temna grofica prava Šarlota, ona pokopana na Goriškem pa lažna.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano