Na Goriškem se bodo še učili reciklirati

V šestih občinah ožje Goriške se trenutno ločeno zbere približno 30 odstotkov komunalnih odpadkov. Da bi ta odstotek še bolj povečali, bodo občine in novogoriška Komunala tudi letos vlagale v urejanje ekoloških otokov in zbirnih centrov ter v ozaveščanje ljudi o pravilni reciklaži.

Šest Goriških občin si skupaj s Komunalo prizadeva, da bi več kot 30 odstotkov odpadkov zbrali ločeno
Šest Goriških občin si skupaj s Komunalo prizadeva, da bi več kot 30 odstotkov odpadkov zbrali ločeno  

NOVA GORICA> Na ožjem Goriškem se počasi izboljšuje ločevanje smeti. To pomeni, da jih več roma v predelavo in reciklažo ter manj na deponijo v Stari Gori. “V letu dni se je količina odloženih odpadkov znižala za več kot 2500 ton, količina ločeno zbranih frakcij pa povišala za 1200 ton. Če prištejemo kosovne odpadke, je številka še višja,” pojasnjuje Dario Rolih, vodja enot za ravnanje z odpadki pri Komunali Nova Gorica.

Podjetje je lani stran odpeljalo, denimo, 500 ton ločeno zbrane plastike, kar sicer pomeni, da so morali opraviti 250 prevozov več. Posebej skokovito pa so se polnili zabojniki za biološko razgradljive smeti (ostanki hrane in odpadki z vrtov), ki so jih je uvedli lani poleti. Trenutno se na ožjem Goriškem ločeno zbere 30 odstotkov komunalnih odpadkov.

Komunala po občinah pripravlja akcije zbiranja nevarnih in drugih odpadkov in ljudem nudi brezplačni odvoz primerno zapakiranih odpadnih salonitnih plošč od doma. Zato se Miška čudi, da te še vedno končajo na neprimernih mestih. V Stari Goro lahko ljudje pripeljejo tudi gradbene odpadke, določene vrste odpadkov, kot so elektronika in živila, pa morajo “vzeti nazaj” tudi trgovci.

Tudi letos nekaj novega

“Da bi spodbudili ločevanje, vsako leto uvedemo kaj novega za ozaveščanje ljudi,” pravi direktor Komunale Andrej Miška. Zato so pripravili spot o pravilnem odlaganju ločenih frakcij (embalaže, stekla, papirja in biorazgradljivih odpadkov), ki ga bodo poslali vsem šolam in ga predvajali na lokalnih televizijah. Na oglasne deske blokov bodo pritrdili obvestila o pravilnem ločevanju.

“Dosegli smo, da ljudje odpadke odlagajo v zabojnike, treba pa je doseči, da v različne vrste zabojnikov odložijo prave. Čaka nas še veliko dela,” je včeraj povedal vodja šempetrsko-renško-mirenske medobčinske inšpekcije Tadej Mori na predstavitvi razmer z reciklažo smeti na ožjem Goriškem. Kajti še se dogaja, da ljudje v zabojnike za embalažo, papir ali steklo odlagajo smeti, ki tja ne sodijo. Tudi zato odgovorni občasno opravljajo nadzore.

Inšpektorji od leta 2009 delujoče medobčinske inšpekcije so jih nekaj že zasačili “in flagrante”. A kot pravi Mori, nikogar niso oglobili: “Ni cilj ustvarjati reda s kaznovanjem.” Pravo pot vidi v ozaveščanju. In zato je Komunala pripravila dodatno izobraževanje za vzgojitelje in učitelje nižjih razredov v vrtcih in šolah. “S tem jih želimo spodbuditi, da bi v učne programe vključili ekologijo,” je povedal Miška.

V treh letih tisoč novih zabojnikov

Da pa bi ljudje lahko ločevali odpadke, jim je treba za to dati na voljo ekološke otoke in zbirne centre, kamor je moč brezplačno pripeljati druge vrste odpadkov, kot so kosovni, odpadna elektronika in še kaj. Zaradi tega je, po besedah Roliha, Komunala v treh letih kupila skoraj tisoč novih zabojnikov, dodatna vozila in zaposlila dodatne delavce. Urejanje ekoloških otokov in zbiralnic pa je naloga občin.

Kot je povedala načelnica oddelka novogoriške uprave za infrastrukturo Silvana Matelič, je mestna občina letos rezervirala 95.000 evrov za 19 novih ekoloških otokov ter poskrbela za urejanje zbirnih centrov v Grgarju, Prvačini in Šempasu. Največ zbiralnic je v mestni občini, v ostalih pa je po ena. Niso pa še vsi ekološki otoki opremljeni z vsemi “standardnimi” zabojniki za ločeno zbrane frakcije.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano