NLB bo v petek odločala o usodi Primorja

O rešitvi ali propadu Primorja bo odločala politika, če ne drugače pa iz ozadja, je na današnjem svetu severnoprimorske regije ocenil ajdovski župan Marjan Poljšak. Župani so ob koncu razprave, na kateri so sodelovali predstavniki bank upnic, sklenili, da bodo ponovno pozvali vlado k rešitvi družbe Primorje.

O rešitvi ali propadu Primorja bo odločala politika, če ne drugače pa iz ozadja, je na današnjem svetu severnoprimorske regije ocenil ajdovski župan Marjan Poljšak Foto: Miha Koron
O rešitvi ali propadu Primorja bo odločala politika, če ne drugače pa iz ozadja, je na današnjem svetu severnoprimorske regije ocenil ajdovski župan Marjan Poljšak Foto: Miha Koron

VIPAVA>“Zame je stečaj Primorja nesprejemljiv. Če bomo tako pustili propasti vse družbe, ki ustvarjajo neko novo vrednost, bomo mogoče lahko živeli samo od trgovine, zavarovalništva in podobnega,” se je v burni razpravi spraševal Marjan Poljšak.

Z dobro pripravljenim programom sanacije v Primorju so se strinjali tudi predstavniki štirih bank upnic, ki so bili prisotni na današnji seji sveta regije. Dušan Malnič iz NLB je povedal, da so banke upnice delovale usklajeno in skupaj pripravile ponudbo, ki pa je uprava Primorja v treh mesecih ni uspela v celoti realizirati. Zato je po njihovem mnenju treba najti neko alternativno rešitev, saj bi v primeru, če Primorje ne bi dobilo novega dela, lahko sedanja pomoč bank pomenila le odmikanje neizbežnega konca. Malnič je še poudaril, da bodo o podaljšanju moratorija na plačilo obveznosti Primorja odločali v petek.

Župani trinajstih severnoprimorskih občin, ki z zaskrbljenostjo gledajo na trenutni gospodarski položaj v regiji, so prepričani, da je treba Primorju pomagati, da bo preživelo, saj bo dela v regiji v tem desetletju dovolj in da bi bilo še najmanj ekonomično, da bi Primorje prepustili stečaju. Med večjimi naložbami so bile izpostavljene predvsem gradnja novogoriške čistilne naprave, Centra za ravnanje z odpadki ter četrte razvojne osi, projektov vrednih približno 100 milijonov evrov.

Predstavniki vseh štirih bank upnic so prepričani, da je pripravljen sanacijski program dober in bi tudi uspel, vendar ga mora podpreti država. Načinov podpore je sicer več in ni nujno, da bi podjetju dali neposredno finančno pomoč, pač pa bi lahko državni stanovanjski sklad kupil novozgrajena stanovanja, ki jih Primorje ni uspelo prodati.

Šempetrsko-vrtojbenski župan Milan Turk je poudaril, da bo morala država na nek način “presekati sedanji gospodarski krč” in se odločiti, katera so tista podjetja, ki bi morala preživeti, saj so pomembna za celotno državo.

Zato bodo že danes na vlado ponovno naslovili poziv, saj je ob interesu bank za rešitev Primorja prav vlada tista, ki bo odločala o preživetju ali propadu še edinega velikega slovenskega gradbinca.

STA


Najbolj brano