Množična veselica za urbano pleme

Sobotno tekmovanje na novem rolkarskem poligonu je dokazalo, da vložek v skatepark, kakršnega ni daleč naokoli, ni bil strel mimo, ampak v sredino tarče. Poligon je resda veliko stal, zaradi tega pa naj bi se tudi dolgo obdržal.

Novogoriški rolkarski poligon je v soboto zasedla “vojska” urbanih športnikov Foto: Nace Novak
Novogoriški rolkarski poligon je v soboto zasedla “vojska” urbanih športnikov Foto: Nace Novak

NOVA GORICA > Veliki in mali, dolgolasi ali obriti, najstniki in tisti, krepko čez trideset, vsi odeti v vsakodnevne “ulične drese”, so se ob bučni glasbi na deskah poganjali po poligonu in na tleh in v zraku izvajali najrazličnejše trike. Sobotni t.i. Flowgrind Skate Contest je poleg 70 tekmovalcev z vseh koncev Slovenije, Hrvaške in Italije v novi rolkarski poligon v Novi Gorici privabil številne obiskovalce.

Dober obisk in dobra zabava

Stari in mladi so z navdušenjem spremljali dogajanje, četudi številni gledalci niso vedeli, kako se sploh tekmuje in kaj se ocenjuje. Za seboj so jih potegnili aplavzi, ki so ob dobro izvedenih zahtevnih trikih prihajali iz živopisane množice pripadnikov urbanega plemena. To je v soboto obkrožilo novogoriško rolkarsko areno, se tam utaborilo že zjutraj in vztrajalo vse do večera, ko je pozitivno vzdušje nekoliko pokvarila ploha.

“V slovenskem prostoru že kar nekaj časa ni bilo tekmovanja na takšni ravni. Tudi v širši okolici ne,” je o razlogih za dober obisk in dobro vzdušje na tekmovanju povedal Grega Simčič iz goriškega Športnega društva Raketa, ki je tekmovanje organiziralo.

Magnet za rolkarje od vsepovsod

“V Sloveniji ni takega parka. To pomeni velik napredek,” je povedal dvanajstletni Rene Torkar iz Ljubljane, ki je zmagal v kategoriji do 16 let. Eden najperspektivnejših slovenskih rolkarjev ta hip je tudi sicer reden gost novogoriškega parka, kamor pride trenirat, ko je le mogoče.

“Fenomenalen park, primeren za vse nivoje skejtanja. Kar pogosto prihajamo sem. Tu imamo tudi klapo. Družimo se in skejtamo,” je povedal Tomaž Praunseis iz Trbovelj, na slovenski skejt sceni dobro znana faca in v soboto eden od starejših tekmovalcev.

“Park se je zelo dobro prijel. Ob lepem vremenu ga dnevno obišče tudi sto, stopetdeset ljudi od vsepovsod, saj takega objekta trenutno ni daleč naokoli,” je še povedal Grega Simčič iz ŠD Raketa. Napovedal je tudi, da se bo v njem v kratkem začela šola urbanih športov, namenjena najmlajšim.

Uporabniki parka so sicer stari od pet let navzgor. Prav pri teh najmlajših je občutiti največji porast zanimanja, saj pred tem niso imeli primerne infrastrukture za vadbo.

Malo denarja, malo muzike

“Ne rečem, da je bil park poceni, a treba je pogledati, kaj je mesto z njim pridobilo. Tukaj se vsakodnevno nekaj dogaja, tako da denar ni bil vržen proč. Vsi, ki pridejo mimo, so navdušeni,” je Simčič komentiral kritike, ki so med in po izgradnji parka letele na račun tega, da je samo izgradnja novogoriškega rolkarskega poligona brez ureditve okolice stala dobrega pol milijona evrov.

Dobra vsakodnevna zasedenost, številčna udeležba tekmovalcev in množičen obisk gledalcev na sobotnem dogodku - vse to kaže, da je bila izgradnja parka zadetek v polno.

“Včasih se izplača malo več vložiti, pa potem več časa ostane. Na dolgi rok je to ceneje,” je menil z lokalno obarvanimi kritikami neobremenjeni Praunseis.

Nabito z dogodki do konca leta

Že čez slab mesec bo novogoriški skejtpark gostil podobno tekmovanje z bmx kolesi, sledilo mu bo še odmevnejše rolkarsko tekmovanje s številčnejšo udeležbo iz tujine. Septembra bo na sporedu že tradicionalni Urban projekt, ki mu bo konec oktobra sledil še dogodek, s katerim bodo zaključili sezono rolkanja.

Vsaj uradno, saj ob zimi, kot je bila letošnja, in zahvaljujoč mili goriški klimi, sezone za rolkarje in bmx-arje praktično nikoli ni konec.

NACE NOVAK


Najbolj brano