Mlekarno Vipava prevzela družba Ekolat

Mlekarna Vipava je z današnjim dnem prešla v lastništvo slovensko-italijanske družbe Ekolat, ki je v večinski lasti italijanske družbe Trevisanalat. Predvidoma v prvem polletju 2014 bodo v njej začeli proizvajati mozzarelo in še druga živila, delo pa naj bi dobilo od 15 do 20 mlekarjev. Višine kupnine v vipavskem Agroindu ne razkrivajo.

Mlekarna Vipava je z današnjim dnem prešla v lastništvo slovensko-italijanske družbe Ekolat, ki je v večinski lasti italijanske družbe Trevisanalat Foto: Alenka Tratnik
Mlekarna Vipava je z današnjim dnem prešla v lastništvo slovensko-italijanske družbe Ekolat, ki je v večinski lasti italijanske družbe Trevisanalat Foto: Alenka Tratnik

VIPAVA > S tem je zaključen prvi veliki korak k trajni sanaciji poslovnega položaja družbe Agroind Vipava 1894, so iz slednje danes sporočili prek družbe Dialog Company.

Družbo z mešanim kapitalom Ekolat sta za prevzem in oživitev mlekarske dejavnosti v nekdanji Mlekarni Vipava ustanovila dva družbenika. To sta italijanski Trevisanalat in slovenski Mlekop, Združene kmetijske zadruge iz Kranja, pri čemer je 80-odstotni lastnik Ekolata družba Trevisanalat. Ker so ustanovitelji Mlekopa kmetijska podjetja in zadruge z območja Gorenjske, si je Mlekop z deležem v Ekolatu zagotovil tudi stabilnega kupca za mleko. Prodaja Mlekarne Vipava je po prevzemu Ljubljanskih mlekarn s strani hrvaškega Dukata oziroma njegovega lastnika, francoske skupine Lactalis, drugi večji tovrstni posel v slovenskem mlekarskem sektorju.

Proces dezinvestiranja, ki ga je nova uprava družbe Agroind Vipava 1894 pod vodstvom Borisa Ježa napovedala takoj potem, ko je ugotovila neracionalno poslovanje Mlekarne Vipava, je tako končan. Odprodaja mlekarskega profitnega centra skupaj z zemljiščem in Mlekarno Vipava predstavlja na eni strani nujni sanacijski ukrep, na drugi pa omogoča specializacijo Vipave 1894 v vinogradniško in vinarsko dejavnost.

“Odslej se bomo lahko posvečali vinu kot tistemu pridelku Vipavske doline, ki najbolj izrazito in tudi z najvišjo kakovostjo zaznamuje Vipavsko dolino in podjetje Vipava 1894,” je zaključek nekajmesečnih pogajanj in sklenitev prodajnega posla za Mlekarno Vipava danes ocenil predsednik uprave Jež. S kupnino za Mlekarno Vipava bo vipavski Agroind zdaj “pomembno” zmanjšal zadolženost pri upnikih in bankah, je pojasnil Jež, ki pa višine kupnine ne more razkriti.

Agroind se je za prodajo mlečnopredelovalnih zmogljivosti najprej dogovarjali s slovenskimi mlekarnami, zadružnim sektorjem in vsemi za ta segment živilske industrije zainteresiranimi subjekti v državi. Kar 27 različnih poslovnih subjektov in združenj iz Slovenije in tujine se je zanimalo za Mlekarno Vipava.

“Ko pa z njihovih strani ni bilo prepričljive, kapitalsko podprte odločitve, smo v razmeroma kratkem času zaključili pogovore in sklenili posel z družbo, katere večinski lastnik je za pripravo mozzarele specializirani italijanski mlekar Trevisanalat iz Resane v pokrajini Treviso v deželi Veneto,” pojasnjuje Jež in dodaja, da so s tem partnerjem zagotovili skoraj neomejen potencial za nadaljnji odkup vipavskega in slovenskega mleka.

Kljub specializaciji Trevisanalata za proizvodnjo mozzarele pa so sklenili še poseben dogovor, da bo italijansko slovenska družba Ekolat, ki bo upravljala z mlekarno v Vipavi in imela tam tudi svoj sedež, ohranila še proizvodnjo sicer evropsko zaščitenega Nanoškega sira.

STA


Najbolj brano