Milijoni niso splavali po ... cevi

“Ne gre le za največjo naložbo na Goriškem, ampak tudi za projekt, o katerem se je govorilo skoraj štiri desetletja,” je župan Nove Gorice Matej Arčon včeraj pospremil podpis pogodbe s podjetji, ki bodo Novo Gorico in njeno urbano okolico priklopila na čistilno napravo. Zapletov, ki jih ni manjkalo, so odpravili.

Tako naj bi bila konec leta 2015 videti zdaj neizkoriščena in deloma zasuta gramoznica med Vrtojbo in Mirnom
Tako naj bi bila konec leta 2015 videti zdaj neizkoriščena in deloma zasuta gramoznica med Vrtojbo in Mirnom 

NOVA GORICA > Včeraj so Matej Arčon in njegova šempetrski oziroma mirenski kolega Milan Turk in Zlatko Martin Marušič podpisali pogodbo za gradnjo centralne čistilne naprave (CČN) za Novo Gorico in njeno primestje, Šempeter, Vrtojbo, Miren in Orehovlje ter za posodobitev in dograditev kanalizacijskega omrežja v teh naseljih. Ko bodo dela končali, bodo praktično vsa gospodinjstva in podjetja priklopljena na mešani kanalizacijski sistem, ki se bo “končal” v napravi z zmogljivostjo 50.500 populacijskih ekvivalentov.

Za projekt bo 28,4 milijona evrov prispeval kohezijski sklad EU, pet milijonov država in 7,36 milijona občine. K tem zneskom je treba prišteti še davek.

Arčon: “Dokazali smo, da zmoremo!”

Projekt, z davkom ocenjen na nekaj manj kot 50 milijonov evrov, so javno podjetje Vodovodi in kanalizacija in tri občine intenzivno snovali pet let. Zapletov in ovir ni manjkalo. “A ministrstvom smo dokazali, da znamo projekt izpeljati, čeprav je bil uvrščen na seznam rizičnih projektov in so nam odločbo o sofinanciranju skoraj odvzeli,” je vloženi trud z nekaj pikrosti opisal Arčon.

Turk, ki je opozoril tudi na prispevek naložbe k varovanju okolja, je poudaril, da je bilo v zadnjem letu dni narejenih nekaj pomembnih korakov. To so bili izbiranje izvajalcev del, izdaja odločbe o sofinanciranju in podobno. Turk verjame, da bo preostanek naloge opravljen brez težav, tako kot je Marušič prepričan, da se bodo krajani Mirna in Orehovelj, ki bosta šele sedaj dobila kanalizacijo, priklopili na omrežje in plačali, kar so dolžni, torej priključke nanj.

“Ministrstvom smo dokazali, da znamo projekt izpeljati, čeprav je bil uvrščen na seznam rizičnih projektov in so nam odločbo o sofinanciranju skoraj odvzeli.”

Gradbišča bodo odprta eno leto in pol

Naložba vključuje tudi obnovo in gradnjo nekaj manj kot 19 kilometrov kanalizacije in pripadajočih objektov. Najbolj bo prekopana Vrtojba, samo v novogoriški občini pa bodo napeljali 1,8 kilometra nove fekalne kanalizacije ter delali na 19 razbremenilnikih in treh zadrževalnikih. Posel so dobile družbe OTV iz Francije, ki bo namestila CČN, in domače CPG, Jadran in Kolektor Koling, ki bodo urejala kanalizacijsko omrežje in infrastrukturo ob napravi. Občine so poleg tega izbrale nadzornika del in podjetje, zadolženo za komuniciranje z javnostmi.

“Uvedba v delo je predvidena v drugi polovici januarja. Aktivnosti se bodo začele hkrati, najprej pa se bo zaključeval kanalizacijski sistem,” je o rokih za izvedbo povedal vodja projekta Mitja Gorjan iz podjetja Vodovodi in kanalizacija.

Omrežje cevi naj bi bilo funkcionalno do konca junija 2015, je dodal, čistilna naprava oktobra tega leta. Mesec dni kasneje naj bi predvidoma že poskusno obratovala.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano