Merjascev ne obvladajo več

V lovskih družinah v Vipavski dolini letos kljub povečanemu odstrelu divjega prašiča ugotavljajo, da je škod še več. V ZLD Gorica zato pripravljajo predlog spremembe zakona o divjadi in lovstvu. Zlasti v delu, ki ureja načrtovanje in odgovornost upravljavca z divjadjo. Predlagajo tudi spremembo lovsko upravljavskih območij.

VIPAVSKA DOLINA > “Divji prašiči so na poljih kot doma in so se dejansko naselili v večjih kompleksih. Prihajajo na vrtove in dvorišča, ne moti jih niti hrup s hitre ceste. Lovci lahko dežuramo vsak dan. Kljub še enkrat večjemu odstrelu ugotavljamo, da je škod več in ne manj. Nekatere družine imajo letos že za 30.000 evrov ocenjene škode, čeprav so odstrelile po več deset divjih prašičev. Kmetje se jezijo. Lovske družine, ki povečujejo odstrel in tudi z drugimi ukrepi poskušajo zmanjšati škode na kmetijskih površinah, takšnega obsega škod ne morejo več plačati. Najhujše pa šele prihaja, saj koruza dozoreva,” pravi Kazimir Saksida, predsednik Lovske družine Vipava. Ta je na vse večje težave z gospodarjenjem z divjim prašičem v Vipavski dolini in Goriških brdih in škodami v kmetijstvu seznanila kmetijskega ministra Dejana Židana.

“Lovci lahko dežuramo vsak dan. Kljub še enkrat večjemu odstrelu ugotavljamo, da je škod več in ne manj. Kmetje se jezijo. Lovske družine, ki povečujejo odstrel in tudi z drugimi ukrepi poskušajo zmanjšati škode na kmetijskih površinah, takšnega obsega škod ne morejo več plačati.”

Proti divjim prašičem nemočni

Tudi v vodstvu Zveze lovskih družin Gorica opozarjajo, da je populacija divjega prašiča, ki v Vipavsko dolino prihaja zlasti s Krasa, že neobvladljiva. “Problem ni od danes, zdaj je samo nevzdržno stanje. Lovci in kmetje že več let opozarjamo na povečan stalež divjega prašiča in probleme. Ministrstvo je lani sicer sprejelo izredne ukrepe in lovskim družinam v Vipavski dolini sprostilo odstrel, a ukrep je prišel prepozno. Rezultatov ni, načrtovalec, zavod za gozdove, pa ni pripravil nobenega drugega ukrepa,” dodaja predsednik Zveze lovskih družin Gorica Igor Zadravec.

Za spremembo zakona

V ZLD Gorica zato opozarjajo na slabe strani zakona in predlagajo njegovo spremembo glede načrtovanja in odgovornosti pri upravljanju z divjadjo. “Zdajšnji zakon je načrtovanje podelil zavodu za gozdove, odstrel in vse breme posledic slabega gospodarjenja pa nosimo lovske družine. Najprej plačamo koncesijo, potem se trudimo, da bi izvršili povečane plane odstrela, ki jih sami predlagamo, in na koncu plačujemo še škode. Načrtovalec ne nosi nikakršne odgovornosti za nastali položaj. Če lovci nosimo posledice, bi bilo prav, da prevzamemo tudi načrtovanje. To smo v preteklosti že počeli in se nismo srečevali s tovrstnimi težavami,” dodaja Zadravec.

Ukrepe je nujno treba uskladiti

Ker se zavedajo, da je sprememba zakona dolgotrajen proces, predlagajo tudi spremembo lovsko upravljavskih območij, ki jo na predlog ministra sprejme vlada.

Predlagajo, da bi območje Vipavske doline in Goriških brd izločili iz Zahodno visoko kraškega LUO, ki sicer pokriva območje vse od Vrhnike do Tolmina, Brd in Vipavske doline, ter ju priključili Primorskemu LUO, ki pokriva tudi območje Krasa. “Zdaj imamo na skupnem prostoru dva načrtovalca in ukrepi niso usklajeni. Brez tega ne bomo zajezili škode, ki jo povzroča divji prašič. Podobno je z jelenom, ki na Krasu in v Vipavski dolini ni zaželen, ker je to divjad, ki na kmetijskih površinah povzroča velike škode. Populacija jelenjadi pa se še povečuje,” opozarja Zadravec.

Dodaja še, da je problem gospodarjenja z divjadjo večplasten in bo zahteval tudi večjo angažiranost tistih, ki načrtujejo gospodarjenje s prostorom. “Začudenje ob tem, da najdemo divjega prašiča sredi naselja, je odveč. Pašniki, travniki in polja se zaraščajo. In če je njiva tik ob gozdu, je logično, da bo prašič prišel in bo škoda,” pravi Zadravec.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano