Med prejemniki socialnih pomoči na Goriškem predvsem brezposelni

V Centru za socialno delo Nova Gorica opažajo, da dlje časa prejemajo denarno socialno pomoč predvsem tisti, ki intenzivno iščejo delo.

Fotografija je simbolična Foto: Adriana Buzleta
Fotografija je simbolična Foto: Adriana Buzleta

NOVA GORICA, AJDOVŠČINA > V začetku julija je bilo med prejemniki 914 oseb ali družin na Goriškem, ajdovski center za socialno delo pa je letos izplačal skupaj 1701 rednih in 342 izrednih denarnih socialnih pomoči.

Realna slika revščine v prihodnjih mesecih

“Opažamo, da se na Centru za socialno delo Ajdovščina oglaša veliko več posameznikov in družin, ki so v stiski, kot pa je potem oddanih vlog in izdanih odločb. Razlog za to je predvsem v dejstvu, da je denarna pomoč vračljiva, še dodatno oviro pa pomeni vknjižba na premoženje v primeru redne denarne socialne pomoči,” je povedala direktorica centra Bogomira Ipavec.

Delavci Primorja imajo trenutno še pravico do nadomestila na zavodu za zaposlovanje, zato se bo realnejša slika revščine skozi socialne transferje pokazala šele v prihodnjih mesecih, ko bodo upravičeni do redne denarne socialne pomoči, saj trenutno zaprošajo le za izredno pomoč.

Med novimi prejemniki predvsem iskalci prve zaposlitve ter samski med 35 in 45 leti

Na Goriškem opažajo, da so med novimi prejemniki predvsem tisti, ki iščejo prvo zaposlitev, ki so zaključili izobraževanje in se prijavili na zavodu za zaposlovanje ter samske osebe med 35 in 45 leti, ki so izgubili zaposlitev in se jim je na zavodu za zaposlovanje prekinilo nadomestilo. V prvi polovici leta je bilo novih upravičencev do rednih denarnih socialnih pomoči okrog deset odstotkov.

“Med tistimi, ki se zaradi vračila in zaznambe premoženja ne odločijo za denarno socialno pomoč, pa je veliko takih, ki zaprosijo za pravico do obveznega in dodatnega zdravstvenega zavarovanja,” so povedali v novogoriškem centru za socialno delo.

Rast brezposelnosti se od marca umirja

Strokovna sodelavka območne službe Zavoda za zaposlovanje RS Nova Gorica Kladis Kravos je povedala, da se rast brezposelnosti od marca letos umirja. “Na območni službi Nova Gorica smo v juniju zabeležili 304 prijave v evidenco brezposelnih. Skupno se je v prvih šestih mesecih prijavilo 2361 brezposelnih oseb, kar je 19,8 odstotka več kot v enakem obdobju leta 2012. Največ prijav je bilo iz razlogov izteka pogodbe za določen čas (51,3 odstotka) in iz razlogov stečaja oz. presežnih delavcev (24,7 odstotka),” je povedala Kravosova.

V prvem polletju se je na Uradu za delo Ajdovščina v evidenco brezposelnih prijavilo 538 oseb, kar je 15,2 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Na Uradu za delo Nova Gorica je bilo v tem obdobju število prijav višje za 20,3 odstotka.

Ob koncu junija 2013 je bilo na Območni službi Nova Gorica prijavljenih 5696 brezposelnih oseb. Število brezposelnih je v primerjavi z junijem lani višje za 17 odstotkov, v primerjavi z decembrom 2012 pa je nižje za 1,3 odstotka.

Letos se je iz evidence brezposelnosti odjavilo 2430 oseb, od tega se jih je 1600 zaposlilo oziroma samozaposlilo, kar je 206 več kot v enakem obdobju leta 2012. Na Ajdovskem pa se je uspelo zaposliti 405 osebam, kar je 27 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

Največ povpraševanj po novih delavcih je bilo letos v predelovalnih dejavnostih, gradbeništvu, trgovini, raznovrstnih poslovnih ter strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih.

STA


Najbolj brano