Med domnevnimi resnicami in lažmi zaudarja

V javnosti od lani kroži informacija, da se je po številnih s strani sodišča zavrnjenih pritožbah na domnevne nečednosti koncerna Kolektor in njegove solastnice, družbe FMR, ta skupaj s predsednikom Stojanom Petričem znašel še v preiskavi nacionalnega preiskovalnega urada.

Stojan Petrič je včasih kaj povedal, zdaj molči Foto: STA
Stojan Petrič je včasih kaj povedal, zdaj molči Foto: STA

IDRIJA > Ob domnevnem prelivanju denarja med Kolektorjevimi in v posle pritegnjenimi družbami naj bi preverili še njegov prevzem ljubljanske družbe Etra 33.

Kolektor, slovenska zgodba o uspehu, je predmet obtožb o nečednih poslih, odkar je finančna družba FIN, druge idrijske korporacije Hidria, neuspešno stopila v solastništvo FMR, sicer največje posamične lastnice Kolektorja. Potem ko so sodišča že zavrnila kopico Hidriinih tožb na račun sosednjega koncerna, je ta skupaj s predsednikom Stojanom Petričem od lani še v postopkih Nacionalnega preiskovalnega urada.

Šlo naj bi za prelivanje denarja med družbami Kolektorja in pritegnjenimi slovenskimi podjetji, vse od celovške družbe Comtrade, ki je omogočila osamosvojitev Kolektorja od nemških in poznejših ameriških večinskih lastnikov.

Še očitki na računa prevzema Etre

“Lahko vam samo potrdim, da policija vodi predkazenski postopek, ki ga usmerja vrhovno državno tožilstvo. Podrobnejših pojasnil vam zaradi narave le-tega ne moremo posredovati,” so v NPU potrdili začeto preiskavo.

Del medijev, nazadnje časnik Večer, že več mesecev poroča o domnevnih kaznivih dejanjih, ki naj bi bila predmet preiskave.

Šlo naj bi za prelivanje denarja med družbami Kolektorja in pritegnjenimi slovenskimi podjetji, vse od celovške družbe Comtrade, ki je omogočila osamosvojitev Kolektorja od nemških in poznejših ameriških večinskih lastnikov. Ker je odtlej zgodba o fantastični rasti, dobičkih in skrbi za zaposlene v koncernu znana, ta družba v Idriji velja za uspešnico, po prepričanju tožečih pa je začetni vir nezakonitega prelivanja denarja.

Pozneje v zgodbo vstopijo v Koreji ustanovljena podjetja, posli z Abanko Vipa in igralništvo prek slamnatih nabiralniških družb, tja do britanskih Deviških otokov, in domnevno prelivanje denarja v zasebne žepe. Nazadnje naj bi bil sporen (domnevno zaradi protizakonitega razveriženega prelivanja denarja) pred tremi leti izpeljan prevzem ljubljanske energetske družbe Etra 33, poznejše uspešnice v okviru koncerna.

Petrič, ki je sprva odgovarjal, sedaj molči

Nikoli preveč zgovoren Petrič se od začetka preiskave javno še ni oglasil. Pač pa je prej večkrat zagotovil, da z očitanimi mu obtožbami in s podjetji nima nič. Da je koncern podjetja po svetu dejansko ustanavljal, a izključno z namenom rasti koncerna, dodaja. Zavrnil je podjetja v off shore conah, a priznal neuspešen poskus vstopa v igralništvo.

Posredno pa je domnevno preiskovana kazniva dejanja včeraj zavrnila koncernova služba za odnose z javnostmi. “Kolektor in predsednik Stojan Petrič zanikata, da bi kadarkoli delovala v škodo družb koncerna in FMR. To potrjujejo rezultati. V zadnjih petih letih je koncern podvojil prodajo in za nekaj deset odstotkov povišal dobiček. Samo na idrijski lokaciji je v minulih dveh letih zaposlil 55 visoko izobraženih mladih strokovnjakov,” so zapisali v odziv na pisanje v Večeru.

“Slovenska javnost bo morala sama presoditi o neresnicah, ki jih o koncernu Kolektor in njegovem predsedniku na pobudo Hidrie razširjajo mediji,” so sklenili v odzivu. Da bi NPU uspelo priti do dna zaudarjajočim vijugam med domnevnimi resnicami in lažmi in zaključiti bolečo vojno med velikima idrijskima koncernoma, si poleg Kolektorja bržčas najbolj želijo mnogi v Idriji. Po odmevih sodeč so to zlasti zaposleni v obeh korporacijah.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano