Majhen korak za občino, velik za slepe

Slepi in slabovidni v Novi Gorici bodo lahko bolj varno hodili na občino, k zdravniku, na pošto, v gledališče in v podobne ustanove. Občina namreč pripravlja načrt varnih poti. “Slepi in slabovidni ne bodo več odvisni od spremljevalcev, varne poti pa bodo koristne tudi za starejše in mamice z vozički,” pravi arhitektka Andreja Albreht.

Slepi in slabovidni  bodo z varnimi potmi imeli bolj enostaven in varen dostop do javnih ustanov
Slepi in slabovidni bodo z varnimi potmi imeli bolj enostaven in varen dostop do javnih ustanov  

NOVA GORICA> Za gibalno ovirane v mestu je, to tudi sami večkrat poudarijo, relativno dobro poskrbljeno, predvsem v zadnjem času.

Mestna občina se približno eno leto poteguje za listino Občina po meri invalidov. Kot kaže, jo bo dobila. “To smo ravno danes neuradno izvedeli, a počakati moramo še na uradno potrditev. V tej akciji smo že izvedli kar precej ukrepov, predvidenih pa jih je še nekaj,” je včeraj napovedal župan Matej Arčon.

Tudi zato, ker zakonodaja jasno predpisuje, kaj mora biti urejeno, da bo okolje zanje čim bolj prijazno. “Za slepe in slabovidne pa zadeve niso zelo jasne in predpisane,” pojasnjuje načelnik oddelka za okolje, prostor in javno infrastrukturo Niko Jurca. Tudi zato je občina s kakšnim posegom kdaj naredila “več škode kot koristi”, kljub dobremu namenu.

Zato so se odločili, da bodo naredili načrt varnih poti. “Z društvom slepih in slabovidnih smo ugotovili, da se je treba stvari lotiti celostno, na podlagi primerov dobrih praks. Načrt varnih poti bo pokazal, kje in kako označiti in urediti prostor, nato bodo sledili ukrepi. S tem bomo dobili tudi pravila, ki jih bo treba pri novih ureditvah prostora upoštevati,” je pojasnil Jurca.

In kako naj bi vse skupaj izgledalo? “Z načrtom želimo določiti vse glavne ustanove, pomembne za slepe in slabovidne, in nato še poti med njimi,” je pojasnila arhitektka Andreja Albreht, ki bo načrt pripravila do konca leta.

Člani Medobčinskega društva slepih in slabovidnih bodo v četrtek v okviru akcije Mobilnost in orientacija pregledali dostopnost do javnih ustanov v občinah Šempeter-Vrtojba in Miren-Kostanjevica. Njihov projekt Z roko v roki, ki ga že nekaj let izvajajo s policijo, je potrdilo ministrstvo in ga sedaj izvajajo po vsej Sloveniji, je povedal predsednik Igor Miljavec.

Med pomembnimi točkami so javne ustanove (občina, zdravstveni in kulturni dom, gledališče, izobraževalne ustanove ...), avtobusna in železniška postaja ter ustanove, kjer nudijo storitve za slepe in slabovidne. “Vse te poti bo treba urediti, odstraniti ovire in postaviti zvočno signalizacijo, taktilne oznake,” našteva Albrehtova. “Na ta način bo slepa oseba enostavno in varno prišla do javne ustanove, ne da bi bila pri tem odvisna od spremljevalca. Poleg tlakovcev bodo označeni robovi, kje je cesta, kje so nevarne točke, ki se jim je treba izogniti. Koristne pa bodo tudi za starejše in mamice z vozički,” dodaja.

Zadeve bodo skušali urediti tako, da bodo primerne za vse. Klančine, na primer, ki so prepotrebne za gibalno ovirane, so slaba rešitev za slepe. “Varne poti morajo biti del vsakega načrta javne ureditve prostora. Gre za minimalne posege, ki ne stanejo veliko, a so zelo pomembni,” je še poudarila Albrehtova.

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano