Lov za zakladi narave

Z odprtjem interpretacijske točke Geoparka Idrija v Beli se je pred dnevi začel teden evropskih geoparkov. Do junija bo z vodenimi razstavami, delavnicami in kulturnimi dogodki skušal predstaviti geološko dediščino in ljudi pridobiti k njenemu ohranjanju.

Dobra volja in GPS, sta vse kar je potrebno za lov za zakladi, pravi Urban Šlabnik (desno) Foto: Saša Dragoš
Dobra volja in GPS, sta vse kar je potrebno za lov za zakladi, pravi Urban Šlabnik (desno) Foto: Saša Dragoš

IDRIJA > Nov viseči most čez Idrijco v Beli prikazuje kamenine v reki. Z njegovo otvoritvijo, sočasno informativno točko Geoparka Idrija, se je park pridružil pestremu dogajanju v mreži evropskih parkov. Cilj je približati geološke dediščine in njeno varovanje obiskovalcem. Predvčerajšnjim je interpretacijsko točko v Kanomlji dobil še znameniti idrijski prelom. Vse o prelomu, ki je boter idrijskemu rudniku in žal tudi potresom, je pojasnil dr. Miloš Bavca.

Ob stoti obletnici prve svetovne vojne oživlja tudi spomin na nesojeno idrijsko ozkotirno železnico, ki je zahtevala obilo trdega dela in življenj vojnih ujetnikov, Logatec skoraj povezala z Ajdovščino po enem in z Idrijo po drugem kraku, a se je vojna iztekla pred zaključkom del. Celodnevni ogled črnovrške trase bo organiziran jutri ob 9. uri izpred šole v Godoviču.

Pogovor Povej mi eno po rudarsko bo v Antonijevem rovu (29. maja, ob 19. uri) zbral upokojene rudarje k obujanju knapovskih prigod. Za zaključek bodo v turističnem rudniku (4. junija, ob 18. uri) razstavo Barviti svet ob Idrijci pospremili s predavanjem dr. Mihe Jerška o kamnitem svetu ob reki.

Lovu na zaklade po Idriji, tako imenovan geocaching, bo namenjena sobota, 31. maja. Skupina mladih, ki je zbrana okrog turističnega delavca Urbana Šlabnika v okviru društva Idrija 2020, bo celovito predstavila to sodobno orientacijsko igro, ki s pomočjo GPS naprave in podanih koordinat napoti v iskanje skritih zakladov. “V minulem letu smo med največje zanimivosti Unescove Idrije in geoparka Idrija postavili osem zakladov. Ker se igra, ki je sočasno učenje, zabava in šport, po svetu hitro širi, so jih doslej že našli obiskovalci iz različnih držav Evrope in nekaj domačinov,“ je Šlabnik prepričan, da se bo zanimiva orientacija hitro razširila tudi v Sloveniji.

Po državi je med zanimivostmi že skritih približno 2000 zakladov, po vsem svetu pa več kot dva milijona. Koordinate je mogoče najti na spletni strani igre. Ko GPS privede na pravi kraj, na njem čaka škatlica z dnevnikom, v katerega se vpišejo vtisi s poti in darila za izmenjavo. Kolikor jih iz nje vzameš, toliko jih moraš v njej pustiti. “V mladinskem centru bomo novince uvedli v igro, bolj izkušeni pa bodo po Idriji razpostavili še 14 zakladov. Ko bodo osnovna znanja osvojena, se bomo podali v lov za njimi,” Šlabnik vabi zainteresirane v učenje in igro.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano