Letrika do lastne nove tovarne na Kitajskem v enem letu

Kitajska hči šempetrske Iskre Avtolektrike oziroma Letrike ni več podnajemnica v tej državi. Od včeraj je pod svojo streho, za novo tovarniško halo je odštela dva milijona dolarjev. To je najpomembnejša letošnja naložba v skupine, hkrati pa največja slovenska naložba na Kitajskem.

Kitajska hči Letrike je bila doslej v najeti hali, zdaj pa se pohvali z  lastno tovarno z 8000 kvadratnih metrov  površine
Kitajska hči Letrike je bila doslej v najeti hali, zdaj pa se pohvali z lastno tovarno z 8000 kvadratnih metrov površine 

SUZHOU> Letrika na Kitajskem še zdaleč ni novinka. Njena hči v tej državi posluje že od leta 1995. Tovarna je doslej domovala v najeti hali v mestu Sozhou, ki je 50 kilometrov oddaljeno od Šanghaja.

Odslej pa je družba, ki se bo kmalu preimenovala v Letrika Sozhou, pod svojo streho. Novo tovarno so včeraj svečano odprli, poleg vodstva Letrike s predsednikom Edvinom Severjem na čelu si je največjo slovensko naložbo na Kitajskem ogledal tudi šef GZS Samo Hribar Milič, prišli pa so tudi ugledni predstavniki lokalne politike in gospodarstva.

Odločitev o novi, lastni tovarni je padla, ko so se posli začeli širiti in ko so v Šempetru presodili, da bodo le tako lahko v polni meri izkoriščali potencial tega obetavnega trga. V novih prostorih, ki se raztezajo na 8000 kvadratnih metrih, ne domuje le proizvodnja, ampak so našli prostor tudi aplikativni razvoj, laboratoriji, preizkuševalnice, merilnice …

Novo tovarno, za katero so odšteli dva milijona dolarjev, so postavili v bližini prejšnjih prostorov. “Želeli smo zadržati vse delavce, ki smo jih usposobili za delo pri nas. V to smo namreč vložili veliko energije in denarja,” pojasnjujejo v Letriki.

V Letriki Suzhuo izdelujejo zaganjalnike, alternatorje in enosmerne motorje za tamkajšnji trg in za izvoz. Lani so imeli 24 milijonov evrov prihodkov, v strateškem načrtu pa za leto 2015 načrtujejo 33 milijonov evrov. Kitajski trg za Letriko po prodaji sicer trenutno ni med največjimi, je pa pomemben pri nabavi stroškovno ugodnih virov.

Med kupci izdelkov Letrike so priznana svetovna imena, kot so Caterpillar, Perkins, AGCO, JCB, Deutz, Haldex … Za največjega partnerja pa velja lokalni kitajski kupec Sinotruk, ki je eden največjih svetovnih proizvajalcev gospodarskih vozil. Na seznamu kupcev pa je tudi novo ime. Gre za družbo Great Wall, ki prav tako sodi v avtomobilski sektor.

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano