“Le skupaj lahko kaj dosežemo”

Če bo tudi državni zbor potrdil spremembe obrtnega zakona, ki jih je nedavno sprejela vlada, bo članstvo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) prostovoljno. Vodstvo ajdovske OZS poziva člane, naj ostanejo enotni in združeni.

Peter Skapin
Peter Skapin 

AJDOVŠČINA> Usoda območnih OZS je odvisna od tega, koliko članov bo ostalo v zbornici, če ne bo več obveznega članstva. Vsekakor manjše število članov pomeni tudi več plačljivih storitev. Predsednik ajdovske OZS Peter Skapin poziva člane, naj ostanejo enotni in združeni: “Le tako bomo lahko kaj dosegli. Želja politike je seveda razdrobljenost in nepovezanost, saj tako nihče ne postavlja pogojev.”

Predlagane novosti: uvaja se prostovoljno članstvo; ukinja se izobrazbeni pogoj za večino dejavnosti; v primeru prenehanja območne zbornice lastnina preide na OZS ali na kako drugo območno OZS; zbornica ne sme deliti premoženja med člane.

Spričo zaostrenih razmer na trgu Skapin upošteva tudi možnosti črnega scenarija: “Pripravljeni moramo tudi na to, da območnih obrtnih zbornic, morda tudi naše, ne bo več. Trenutno že iščemo možnosti za zaščito lastnine in ohranitev Obrtnega doma.”

Ne glede na razmere ne nameravajo vreči puške v koruzo. Članom se trudijo ponujati kar najboljši servis, storitve, podporo in zastopanje.

Navsezadnje ankete med obrtniki na ravni Sloveniji kažejo, da obrtne zbornice podpira 65 odstotkov članov, vendar pa bi jih članarino plačevalo le 30 odstotkov. To pomeni, da večina meni, da potrebujejo zastopnika oziroma ustanovo, na katero se lahko obrnejo, le da jim je zaradi razmer na trgu vsak strošek preveč.

Predsedniki in sekretarji obrtnih zbornic notranjsko-primorske regije so ogorčeni nad izplačilom plač in odpravnine zdaj že nekdanjemu generalnemu sekretarju OZS Dušanu Krajniku. Zahtevajo odstop vodstva OZS. Upravni odbor OZS bo o pogodbi o zaposlitvi in o sporazumu o nepreklicni razrešitvi Krajnika odločal v četrtek, ko bo imel na mizi poročilo nadzornega odbora. SR


Najbolj brano