Kupci na ogledih Letrike

Letna sedemodstotna rast prihodkov, še izdatnejša rast dobička iz poslovanja (ta naj bi leta 2017 splezal do 30 milijonov evrov) - takšni so načrti Letrike. Ta bo morda bo že kmalu dobila novega večinskega lastnika. V boj za šempetrsko družbo se je podal tudi Kolektor, to pa sproža mešane odzive.

Letrika čaka na novega večinskega lastnika; dobri lanski rezultati in dobri obeti za prihodnja leta dvigujejo borzno ceno  delnic šempetrskega podjetja
    Foto: Leo Caharija
Letrika čaka na novega večinskega lastnika; dobri lanski rezultati in dobri obeti za prihodnja leta dvigujejo borzno ceno delnic šempetrskega podjetja  Foto: Leo Caharija

ŠEMPETER > Konzorcij državnih lastnikov - med večjimi so Modra zavarovalnica, NLB, Sod in skupina Zavarovalnica Triglav - prodaja skupaj 53,9-odstotni delež v Letriki.

Po neuradnih podatkih naj bi potencialni kupci v teh dneh prihajali na ogled proizvodnje v šempetrskem podjetju. Kot se od neveste pričakuje, da se nališpa za snubca, tudi zaposlenim v Letriki vodstvo podjetja naroča naj bodo urejeni. In po možnosti oblečeni v uradna oblačila z logotipom tovarne.

Šempetrskemu podjetju, ki po donosnosti letos velja za borzno zvezdo, snubcev ne manjka. Eden izmed njih je tudi idrijski Kolektor.

Pred poldrugim letom je postal 17-odstotni lastnik Letrike, zdaj pa je oddal še nezavezujočo ponudbo za nakup deleža, ki je naprodaj.

Kolektor: Letrika nas zanima, sinergije so

“Nobena skrivnost ni, da se koncern Kolektor zanima za nakup Letrike, saj med družbama vidimo določene sinergije,” so bili redkobesedni v Kolektorju. Kakšne sinergije vidijo, niso pojasnili.

Med koristmi, ki naj bi jih prinesel Kolektorjev prevzem Letrike, se največkrat omenja, da bi Idrijčani z Letriko izpopolnili in zaokrožili ponudbo izdelkov za avtomobilsko industrijo, Letrika pa bi dobila stabilnejšo lastniško strukturo.

Štemberger: slabše za Letriko

Nasprotno pa meni predsednik uprave borznoposredniške družbe Ilirika Igor Štemberger, ki ima v lasti 0,2 odstotka Letrike: “Prav nobenih sinergij ne vidim - ne na nabavni strani ne na prodajni. Če bi Kolektor prevzel Letriko, bi to kvečjemu poslabšalo položaj šempetrskega podjetja.”

Po pisanju Financ je Kolektor konzorciju za delnico Letrike ponudil 30,5 evra. Čeprav se je borzni tečaj pribbližuje 40 evrom (v petek je, denimo, znašal 38,5 evra), v Kolektorju ocenjujejo, da so ponudili dobro ceno.

V Letriki se vzdržujejo vsakršnih komentarjev glede prodaje, saj je to v domeni prodajalcev. So pa pred dvema letoma, ko si jih je začel ogledovati Kolektor, povedali, da Letrika ne vidi svojega dolgoročnega razvoja v tesnejši kapitalski povezavi s Kolektorjem. Uprava pod vodstvom Edvina Severja je tedaj menila, da bi bila pretirana izpostavljenost avtomobilski industriji lahko celo nevarna in da si Letrika ne želi in ne potrebuje strateškega partnerja, še posebej ne iz avtomobilske industrije; ta segment (za Letriko je manjšinski) je namreč izredno občutljiv na spremembe kupne moči.

Za nakup skoraj 54-odstotnega deleža v Letriki je precej zanimanja. Kmalu bo znano, katerega od tistih, ki so oddali nezavezujoče ponudbe, bo konzorcij povabil k skrbnemu pregledu in k dajanju zavezujočih ponudb. Po neuradnih informacijah naj bi se ti pregledi začeli že kmalu.

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano