Kupci, če sploh so, čakajo na nižjo ceno

Konec septembra bo znano, ali bosta po potresu tudi z davkoplačevalskim denarjem na novo zgrajena hotel Šola v Logu pod Mangrtom in nedokončani mladinski hotel v Bovcu dobila nove lastnike. Občina ju prodaja, ker upa, da bo za oba skupaj iztržila 1,2 milijona evrov in da bosta zaživela s turistično ponudbo.

Hotel Šola potrebuje podjetno družino, ker s plačevanjem zaposlenih ne bi daleč prišli Foto: Neva Blazetič
Hotel Šola potrebuje podjetno družino, ker s plačevanjem zaposlenih ne bi daleč prišli Foto: Neva Blazetič

BOVEC, LOG POD MANGRTOM > Problematično pa je tudi, da objekta prodajajo prav v času, ko smučišče ne deluje.

“Za Log pod Mangrtom je ključno, da hotel, ki so ga zapustili štirje najemniki, zaživi s turistično dejavnostjo. Vanj je bilo vloženega relativno malo popotresnega in drugega nepovratnega denarja, skupaj okoli 15 odstotkov vrednosti naložbe. Zadruga je tretjinski lastnik stavbe, dve tretjini je v lasti občine,” pojasnjuje Žarko Mlekuž,ki je bil predsednik zadruge, ko so gradili hotel Šola. Kot pravi, se zadruga s tovrstno turistično dejavnostjo ne more ukvarjati. So poskusili, pa ni šlo.

Država ni razumela stiske hotela

Hotel Šola je v celoti opremljen. Občina ga prodaja prvič in upa, da bo zanj dobila 637.000 evrov. V hotel z 32 posteljami je bilo sicer vloženih približno 800.000 evrov, od tega je glavnino prispevala zadruga, ki zaradi težav po zdrsu plazu Stovže in s tem povezano nezmožnostjo, da bi končali naložbo in odprli hotel, ni mogla odplačevati kreditov. Upali so, da bo država zaradi izrednih razmer priskočila na pomoč, vendar tega ni storila.

V težkih okoliščinah je pomagala občina, ki je prevzela dolgove in postala dvetretjinski lastnik. V Logu pod Mangrtom menijo, da bi podjeten lastnik lahko posloval, vendar le pod pogojem, da bi šlo za družinsko podjetje, v katerem vsi poprimejo za delo.

Občina jim ni niti odgovorila

V popotresno novogradnjo mladinskega hotela je država vložila približno 600.000 evrov nepovratnega denarja. V notranjosti je nedokončan, zato bi novi lastniki vanj morali vložiti še najmanj 400.000 evrov. Občina ga že drugič prodaja, tokrat po znižani ceni 392.000 evrov. Pri tem objektu so bile v igri različne ideje, s katerimi naj bi poskušali dobiti denar EU. Niso uspeli.

Ali so se v preteklosti dovolj potrudili, da bi dobili domače kupce oziroma najemnike, kar je bil osnovni cilj, ostaja odprto vprašanje. Lastnik in direktor športnega podjetja BovecRafting Team Adis Hrovat pojasnjuje, da so ponudili odkup z namenom, da v stavbi uredijo ponudbo, povezano z njihovo dejavnostjo. “Od občine pa nismo dobili niti odgovora,” poudarja.

Kot pravi, spomladi prav zaradi negotove prodaje teh dveh objektov kot občinski svetnik ni podprl letošnjega proračuna. “Če občina ne bo prodala in dobila debelega milijona evrov, se vprašam, za koliko pa se bo morala zadolžiti s proračunom v velikosti šest milijonov evrov,” opozarja Hrovat.

Germovšek: “Interes smo zaznali”

Občina je v povezavi z mladinskim hotelom razmišljala tudi o sodelovanju s centrom za šolske in obšolske dejavnosti, z ljubljanskim hostlom Celica in še bi lahko naštevali. A nič od tega se ni izšlo.

Župan Siniša Germovšek meni, da bodo oba objekta sčasoma prodali oziroma dali v najem. O konkretnih zainteresiranih pa je za zdaj skrivnosten. Pravi le, da so zaznali interes za odkup enega objekta in najem drugega.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano