Krožišče ob nebotičniku v nasprotju z mnenji arhitekturne stroke

Polemike o krožišču ob nebotičniku v Novi Gorici se nanašajo v glavnem na tehnično izvedbo in sporne prehode za pešce in kolesarje v njegovem kompleksu. Še večji pa je problem arhitekturne ureditve, ki je ob gradnji sploh niso upoštevali, pravijo strokovnjaki s tega področja.

Krožišče ob nebotičniku odpira polemike. Foto: Leo Caharija
Krožišče ob nebotičniku odpira polemike. Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA> Betonsko krožišče na glavni mestni ulici, ki ji načrtujejo celovito ureditev, je povsem v nasprotju z mnenji arhitekturne stroke, dodajajo.

Semaforizirano križišče ob nebotičniku so preuredili v začasno krožišče s plastičnimi cestnimi ovirami, ki so med meščani že takrat vzbudile veliko kritik. Osnovni namen je bil, kot so nam zagotovili v občinskih strokovnih službah, preučiti, kako bi v praksi delovala izvedba arhitekturne zasnove magistrale, ki naj bi jo še s krožiščem z Jelinčičevo ulico in z zelenim pasom po sredini Kidričeve ulice z omejitvijo avtomobilskega prometa dolgoročno namenili predvsem pešcem in sprehajalcem.

Predvolilni poseg

Čeprav nova ureditev ni bila vsem všeč, so številni vozniki ugotavljali, da se je pretočnost prometa v mestu s krožiščem povečala. Težava je nastopila kasneje, ko so se v občini na vrat na nos odločili, da bodo začasno krožišče spremenili v trajno. “Zdi se, da se je prejšnji oblasti v predvolilni kampanji zelo mudilo, da bi pokazali nekaj konkretnega v mestu, saj večjih projektov, s katerimi bi se lahko pohvalili, ni bilo. Žal so iz projekta povsem izločili stroko in gradnjo povsem prepustili cestarski logiki, ki je krožišče spremenila v pravi zmazek na glavni novogoriški ulici,” ugotavlja načelnik oddelka za okolje in prostor Niko Jurca. Ob tem pojasnjuje, da kup zemlje v sredini krožišča, zasajen z rožicami, ne sodi na magistralo.

IRENA TUREL

O tem podrobneje pišemo v ponedeljkovi tiskani izdaji Primorskih novic.


Najbolj brano