Kriza naj ne ustavi glasbe

Vodenje novogoriške glasbene šole je kot vršilec dolžnosti direktorja pred kratkim prevzel mladi glasbeni učitelj Sandi Vrabec. Primerni prostori tudi po dokončanju prizidka ostajajo prioriteta, ugotavlja, vendar gradbene stroje ustavlja kriza. Ta ne prizanaša niti staršem mladih glasbenih talentov.

Sandi Vrabec
Sandi Vrabec 

> Glasbena šola Nova Gorica je dolga leta veliko energije namenila reševanju velikih težav s pomanjkanjem prostora in neprimernimi pogoji za pouk. Te težave sedaj niso več tako pereče in je najbrž moč energijo usmeriti k drugim, vsebinskim ciljem? Kakšni so?

“Vsekakor drži, da je pomanjkanje kvalitetnega prostora za izvajanje glasbenega izobraževanja sedaj veliko manjša težava kot pred desetimi leti, ko so se začele priprave za gradnjo prizidka. Kljub temu glasbeno šolo čaka obnova starega dela, ki bo, skupaj s novim prizidkom, tvoril celoto. Na žalost se gradnja, ki je bila sprva predvidena za leto 2009, zaradi slabših gospodarskih razmer, vedno bolj odmika. Ravno obnova starega dela šole bo primarni cilj v naslednjih nekaj letih. Poleg tega moramo urediti tudi prostore v Šempetru.”

> Dobre ocene na tekmovanjih so gotovo referenca za ustanovo in za učitelje. Po drugi strani pa je osnovno glasbeno izobraževanje dejavnost, ki naj bi širila razumevanje in ljubezen do glasbe. Kako uravnotežiti ti dve načeli?

“Velikokrat opažam, da se uspehi glasbene šole vrednotijo predvsem s številom nagrad, ki jih dosegajo učenci na različnih tekmovanjih. Takšno vrednotenje je preveč površinsko in velikokrat kaže izkrivljeno sliko. Glasbena šola želi svojim učencem privzgojiti ljubezen do glasbe, hkrati pa morajo pedagogi z zgledom dokazovati, da so redno delo, vztrajnost, spoštovanje in medsebojno sodelovanje vrednote, ki bodo učencem pomagale na poti k temu, da postanejo odgovorni odrasli.”

> Zelo mlad vodite zelo zahteven in visoko izobražen kolektiven. Je svežina pogleda v tem primeru prednost?

“Svežina je vedno prednost. Vsaka organizacija je živeč in spreminjajoč se organizem, na katerega vedno vplivajo različni dejavniki. Ne poznam podjetja, ki bi bilo dolgoročno uspešno, hkrati pa desetletja ohranjalo enak način delovanja. Zakaj bi morala biti torej šola toga in neprilagodljiva?”

> Kakšne so številke o vpisu v glasbeno šolo? Je zanimanje še vedno veliko?

“Zanimanje za glasbeno izobraževanje ostaja na visoki ravni. Vsako leto organiziramo dan odprtih vrat, kjer si lahko otroci in starši ogledajo in tudi preizkusijo inštrumente. Letošnji bo to soboto: pričakujemo množičen obisk, kot vsako leto. Glasbeno šolo obiskuje več kot 600 učencev. Na ža-lost se ne morajo vsi vpisati, saj je treba pred tem opraviti preizkus glasbene nadarjenosti.”

> V osnovnih šolah so težave zaradi socialnih stisk, ki sledijo gospodarski krizi. Veliko je takšnih, ki se odrekajo dodatnim dejavnostim. Se to dogaja tudi pri vas?

“Vsekakor drži, da je vedno več družin v socialni stiski, kar se pozna tudi pri nas: zato družine z nižjimi prihodki lahko pošljejo vlogo za znižanje šolnine. Opažamo, da je tovrstnih prosilcev vedno več. Šola je letos uvedla tudi sistem plačevanja šolnine brez provizije na mestni blagajni. Slovenski sistem glasbenega šolstva je med najboljšimi v Evropi. Prav zato je pomembno, da obiskovanje glasbenega pouka omogočimo čim več otrokom.”

VESNA HUMAR


Najbolj brano