Kratek stik ob proračunu

Kobariška županja Darja Hauptman je razrešila podžupana Darka Smrekarja. Jabolko spora so različni pogledi na proračun. Podžupanova lista je šla iz koalicije.

Darja Hauptman
Darja Hauptman 

KOBARID > Kobariška županja Darja Hauptman (SDS) je na spletni strani občine razložila, da Darko Smrekar (Lista Darko Smrekar - Smrk in prijatelji) ni opravil zahtevanih nalog oziroma je ni obvestil o opravljenih nalogah, za katere ga je pooblastila. “Hkrati je brez mojih pooblastil opravljal določene naloge ter javno deloval proti županji in njenim prizadevanjem, da bi občina Kobarid kljub vsem težavam dobro delovala in da bi čim več naredili.” Za PN je Hauptmanova dodala, da od podžupanov pričakuje sodelovanje, soočanje argumentov. “Smrekar je v zvezi s pripravljenim proračunom za prihodnje leto neupravičeno širil govorice, da se z njim napoveduje finančni polom občine. Zelo skrbno smo ga pripravili v okviru občinskih zmožnosti, v njem načrtujemo naložbe, kot so gradnjo vrtca in medgeneracijskega centra, za katere pričakujemo nepovratno državno in EU pomoč,” še pojasnjuje. Po njeni oceni je realno, da bi v letih 2012 in 2013 začeli graditi prvo fazo vrtca, leta 2014 pa prvo fazo doma upokojencev na lokaciji nekdanje policijske postaje.

Smrekar zavrača očitke o neopravljenih nalogah in širjenju govoric, potrjuje pa, da je glasoval proti proračunu: “Na prvi obravnavi sem bil proti, ker menim, da je proračun povsem nerealen. Predvideva šest milijonov lastnega denarja za naložbe v prihodnjih treh letih, kar je neizvedljivo. Koalicija je mrtva, trije svetniki z Liste Darko Smrekar - Smrk s prijatelji bomo glasovali po svoji vesti po posameznih projektih.”

Da so bili na prvi obravnavi proračuna tudi ostali svetniki (vseh je 16) zadržani, dokazuje nenavadno glasovanje - trije so bili proti, eden za, ostali pa so bili za to, da se ga popravi, preden bi šel v javno obravnavo. Problem tiči predvsem v dveh največjih naložbah, gradnji vrtca in medgeneracijskega centra, ki sta vsebinsko povezani. Svetnike motijo neznanke, povezane z viri denarja. Zato se težko opredelijo, katera naložba naj bi imela prednost. “Lahko bi tudi obe uvrstili v proračun, vendar z zavedanjem, da lahko naprej peljemo le eno, in to tisto, za katero bi pridobili ugodnejše denarno pokritje. Maščujejo se nam zadeve izpred enega leta, ko smo zamudili razpise za dom upokojencev. Menim, da bi morali pripraviti kompletno dokumentacijo za obe naložbi, izvedba pa bi morala potekati po fazah, ki jih denarno zmoremo,” ocenjuje Velišček.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano