Kot bi hodili v šolo in bili za to plačani

Mladi, vključeni v prvo generacijo operacije podjetno v svet podjetništva, ki je že končala z usposabljanjem, projekt ocenjujejo kot pozitivno izkušnjo. V nabiranje koristnih znanj, s katerimi bi uresničili svoje poslovne ideje in se samozaposlili, se je pred kratkim zagnala druga skupina desetih mladih, ki so izobraženi, a brezposelni.

Ana Čevdek: “Za nekoga, ki ni študiral menedžmenta in ni seznanjen s tem, kako tečejo zadeve v gospodarstvu, je zadeva super.” Foto: Nace Novak
Ana Čevdek: “Za nekoga, ki ni študiral menedžmenta in ni seznanjen s tem, kako tečejo zadeve v gospodarstvu, je zadeva super.” Foto: Nace Novak

NOVA GORICA > “Ta projekt mi je veliko dal. Zdaj urejam zadeve, ki sem jih tam zastavil, in sicer vzpostavitev kmečkega turizma ter skozi to prodaja sira in drugih pridelkov. Brezposelnim mladim bi priporočil teh pet mesecev izobraževanja, da pridobijo znanje in samozavest,“ je povedal Peter Meklav.Z junijem je zaključil petmesečno usposabljanje v okviru prve generacije operacije Podjetno v svet podjetništva. Zaposlil se je doma na kmetiji, trenutno pa dela magisterij in to prav s področja turističnega razvoja regije.

“To je bila vsekakor pozitivna izkušnja. Za nekoga, ki ni študiral menedžmenta in ni seznanjen s tem, kako tečejo zadeve v gospodarstvu, je zadeva super,” pa je povedala Ana Čevdek, prav tako udeleženka prve, desetčlanske skupine. “V septembru odprem svoj s.p.. Že v ponedeljek začnem s fitnesom in zumbo, kar je kratkoročni cilj, dolgoročni pa je odprtje centra za inštrukcije za naravoslovje,” je še povedala Ana, sicer doktorica znanosti o okolju, ki se ji je po usposabljanju odprlo, pred tem pa se je kar nekaj časa mojstrila v pisanju prošenj za zaposlitev.

Za izobraževanje prejemajo minimalno plačo

Operacija Podjetno v svet podjetništva se v goriški regiji izvaja pod okriljem Regijske razvojne agencije severne Primorske, sicer pa gre za vseslovenski projekt, ki so ga razvili v Zagorju. V veliki meri ga financira Evropski socialni sklad, 15 odstotkov od za to predvidenih štirih milijonov evrov pa prispeva Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Osnovni motiv operacije je samozaposlitev, čeprav ne izključuje zaposlitve v podjetju, glavni cilj pa je, da vsaj 35 odstotkov vključenih najde pot iz brezposelnosti.

“Iz prve skupine imamo v tem trenutku pet zaposlenih. 1. septembra bo prišlo tudi do prve samozaposlitve, ki naj bi ji v septembru sledila še ena, kar pomeni da beležimo 70-odstotno uspešnost,” je povedal Bruno Mihelj, vodja lokalnega podjetniškega centra, v katerem vsak dan od 8. do 16. ure potekajo predavanja. Tudi drugo generacijo mladih, ki trenutno nabira znanje, so zaposlili.

Zagotavljajo jim minimalno plačo, plačilo potnih stroškov in malice, pa tudi stroškov za dodatnih izobraževanj, primerna njihovi poslovni ideji. Če se v šestih mesecih po zaključku projekta samozaposlijo, je predvidena dodatna denarna nagrada (kar sicer še ni potrjeno), vsekakor pa jim ob samozaposlitvi pripada še 50-odstotni odpustek pri plačevanju prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v prvem, in 30-odstotni popust v drugem letu samozaposlitve.

Nerazumljivo majhen interes

Zato je nekoliko nenavadno, kako malo brezposlenih mladih, ki izpolnjujejo pogoje, je zainteresiranih za tovrstno usposabljanje.

Pri oblikovanju prve skupine na Goriškem je imelo možnost prijave 460 kandidatov, prijavilo pa se jih je samo 61. Za drugo skupino je bilo potencialnih kandidatov kar 560, prijavilo pa se jih je samo 27. Podobno naj bi bilo tudi drugod po Sloveniji. “Očitno bi se večina brezposelnih še vedno rada zaposlila in ne samozaposlila,” to komentira Mihelj, ki glede na dobre rezultate operacije upa, da bo vodilnemu partnerju uspelo ta projekt pridobiti tudi za prihodnje leto. Če bo do tega prišlo, se bodo na območju vsake regijske agencije na štirimesečnih izobraževanjih zvrstile tri skupine z dvajsetimi udeleženci, ki se raje, kot da čakajo na zavodu, sami angažirajo pri iskanju zaposlitve.

Projekt absolutno podpirajo tudi na zavodu za zaposlovanje, tudi sami pa opažajo veliko pasivnost pri večini brezposelnih. “Mene ne zanima izobraževanje, ampak delo. To je pogost odgovor na ponujene brezplačne programe usposabljanja, ki jih ponujamo. Ta splošna pasivnost me zelo skrbi,” je povedala Donata Lahajnar z novogoriške območne enote zavoda za zaposlovanje.

Nove ideje, novi izzivi

“Moja poslovna ideja je spletna trgovina z unikatnimi izdelki in vodenjem različnih tečajev in delavnic,“ je povedala Barbara Kožlin, učiteljica likovne vzgoje iz Goriških Brd, ena od udeleženk skupine, ki trenutno hodi v službo na vsakodnevna izobraževanja v posebej za ta projekt opremljene prostore v središču Nove Gorice. Predavanja je ocenila kot zanimiva, saj se s podobno tematiko kot pedagoginja prej še ni srečala.

“Sem sem prišla z namenom, da ustanovim svojo modno blagovno znamko. Zaenkrat sem s projektom in pridobivanjem znanj zadovoljna. Med seboj si tudi pomagamo. Ni mi težko biti tu od 8. do 16. ure, saj tudi ko tu končam, doma delam naprej,” je pojasnila Milijana Cota iz Deskel, ki je diplomirala iz marketinga.

Drugo skupino, ki je z izobraževanji začela 1. avgusta, čaka ob pomoči zunanjih in notranjih mentorjev še kar nekaj izobraževanja s področja trženja, razumevanja temeljnih računovodskih izkazov in podatkov, spoznavanja delovnopravne zakonodaje in še marsičesa, preden bodo obogateni z novimi znanji pripravljeni na načrtovano samozaposlitev oziroma pričakovani beg iz zoprne brezposelnosti.

NACE NOVAK


Najbolj brano