Kopalci že oblegajo reke v Posočju

V zgornjem Posočju uradnih kopališč nimajo, večja naravna pa so ob vseh rekah, ob mrzli Soči in bistveno toplejših Idrijci in Nadiži. Za dobro počutje obiskovalcev, red in čistočo še najbolj organizirano skrbijo ob Nadiži, kjer je urejanje poletne gneče vzelo v roke LTO Sotočje.

Kopališče na Slapu ob Idrijci je v sončnih dneh polno mladeži, zanj skrbijo prav mladi Foto: Neva Blazetič
Kopališče na Slapu ob Idrijci je v sončnih dneh polno mladeži, zanj skrbijo prav mladi Foto: Neva Blazetič

POSOČJE > Na Idrijci je zaradi naravnega bazena z globoko vodo, razgibanim bregom in možnostjo skakanja z mostu najbolj oblegano naravno kopališče na Slapu ob Idrijci. Zanj že vsa leta skrbi neformalno organizirana vaška mladina.

“Kamp ni še odprt, ker moramo opraviti še ogromno dela. Naredili smo novo betonsko ploščo nad kopalnicami, obnovili električno napeljavo. Treba je še prebeliti kopalnice in postaviti mrežo okrog kampa. Danes ali jutri se bomo odločili, ali postaviti stalno ali takšno, ki bi jo ob koncu sezone odstranili,” pojasnjuje Vanja Cotič, predsednica Turističnega društva Kanal, kjer še urejajo kamp Korada ob kopališču v bližini kanalskega mostu. Že dvakrat v nekaj letih ga je namreč preplavila in poškodovala Soča, nazadnje lani, ko je popolnoma uničila javno razsvetljavo, tuše na prostem, zalila sanitarije in odnesla del betonskega nadstreška pri umivalnikih. “V glavnem se bodo vzdrževalna dela ta teden končala, prihodnji teden naj bi kamp odprli. Gostilna pa je že odprta,” pravi Cotičeva. Tudi bližnje kopališče na Soči, ki je sicer odprto za vse in ne spada v kamp, za zdaj še ni pritegnilo toliko obiskovalcev kot ponavadi. “Letos je bilo do zdaj malo kopalcev zaradi hladne Soče. Prejšnji teden, ko je bilo vreme zelo spremenljivo, jih praktično ni bilo,” dodaja. Je pa lani kanalska mladina uredila plažo na drugi strani Soče, kjer so poskrbeli tudi za zabavo, glasbo in drugo dogajanje. Kar uspešno, sodeč po zelo dobrem obisku. “Zadeve so kar dobro uredili, tudi obisk je bil dober,” ocenjuje Cotičeva in dodaja, da lahko dodatna ponudba koga pritegne tudi, da prespi v kampu. Letos bodo vajo ponovili ... MM

Pred začetkom sezone v dogovoru z LTO Sotočje uredijo plažo z dodatnim peskom, kar pa jim letos zaradi deževja še ni uspelo. Prek poletja skrbijo, da je okolica čista. Manjši bife je internega značaja. So pa na tej plaži že pred časom uredili športno igrišče. “Občina se z lastniki dogovarja o odkupu dela zemljišča, na katerem je igrišče,” pravi direktor tolminske občinske uprave Davor Simčič. Lastniška razmerja poskušajo urediti tudi na odbojkarskem igrišču na mivki na nasprotnem bregu reke. Večje kopališče je še na sotočju Idrijce in Bače pri Bači pri Modreju, kjer pa že več let ne ponujajo pijače.

V Tolminu naval med festivali

Ob mostarskem jezeru je za kopanje na lastno odgovornost še najbolj prijeten zalivček ob izposojevalnici čolnov.

Nekoč zelo oblegano tolminsko naravno kopališče na sotočju Soče in Tolminke je polno kopalcev predvsem med festivali. Lani bife tam ni obratoval. Upati je, da bo to območje, s katerim se Tolminci radi ponašajo, kmalu dobilo urejeno podobo. V okviru projekta Camis nastaja s pomočjo denarja EU podrobni prostorski načrt. Strokovne podlage skupaj z številnimi vpletenimi pripravlja Posoški razvojni center. Simčič še dodaja, da nameravajo v prihodnjem letu, prav tako pod okriljem Camisa, urediti dve vstopno izstopni mesti pri volčanskem in kamenskem mostu. Pod volčanskim mostom se zbira veliko kopalcev, saj sta na obeh bregovih bifeja. Veliko jih prihaja k Soči med vasema Dolje in Gabrje, kjer so zaradi izkopavanja gramoza nastali globoki bazeni. V vročih dneh mnogi iščejo tudi bolj zasebne kotičke. Kopalce lahko srečamo vsepovsod ob rekah.

Nadiža: parkirnine gredo za urejanje infrastrukture

Nadiža je postala zaradi svojih lepot, predvsem toplih tolmunov, pred leti tako oblegana, da je bilo treba narediti red. Množica obiskovalcev z avtomobili od vsepovsod je postala za domačine preveč moteča. Zgradili so parkirišča, kjer pobirajo parkirnino, za kar skrbi LTO Sotočje. Iztržek vračajo v urejanje infrastrukture ob reki.

Na splošno je kakovost naravnih kopalnih voda na vseh kopalnih območjih severne Primorske regije dobra, kopalne vode so primerne za kopanje, pravijo na Zavodu za zdravstveno varstvo Nova Gorica. Na tem območju spremljajo mikrobiološke kakovosti na devetih merilnih mestih na Nadiži, Soči in Idrijci. “Kopanja pa ne priporočamo po dežju, saj se po padavinah kakovost kopalnih voda poslabša in kopalne vode zaradi povečane mikrobiološke onesnaženosti pogosto niso primerne za kopanje,” pojasnjuje Nataša Šimac z ZZV Nova Gorica. MM

“Glavna naravna kopališča so pri Robiču, v Podbeli, pri Napoleonovem Mostu in v Logjeh. Povsod so na voljo sanitarije,” pojasnjuje Tatjana Humar iz LTO. Pri Robiču deluje bar z igriščem. Tam uredijo začasni bazen. “Pri strmem vstopu do kopališča pri Napoleonovem mostu bomo postavili ograjo,” napoveduje Humarjeva. Kot pravi, naravovarstvena pravila prepovedujejo večje posege v urejanje kopališč. “Turistična ponudba v Breginjem Kotu hitro napreduje, poleg kampov so gostom na voljo zasebna prenočišča in hrana.”

Čeprav je Soča v zgornjem toku hladnejša, tudi na Bovškem ne manjka kopalcev. Še največ jih prihaja pod most v Čezsoči. Zaradi birokratskih okoliščin letos ne bo obratovalo kopališče pri potoku Slatenik pri Čezsoči, ki ga je uredilo in vsa leta zanj skrbelo gostišče Vančar.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano