Kolektor nagradil najboljša diplomska dela

Ob zaključku praznovanja 50-letnice idrijske družbe Kolektor so finalistom nagradnega natečaja Poganjajmo znanje danes podelili nagrade za najboljše diplomske naloge.

Ob zaključku praznovanja 50-letnice idrijske družbe Kolektor so finalistom nagradnega natečaja Poganjajmo znanje danes podelili nagrade za najboljše diplomske naloge Foto: Saša Dragoš
Ob zaključku praznovanja 50-letnice idrijske družbe Kolektor so finalistom nagradnega natečaja Poganjajmo znanje danes podelili nagrade za najboljše diplomske naloge Foto: Saša Dragoš

IDRIJA > Za zmagovalca so razglasili Dominika Peruško, ki je mednarodno komisijo prepričal z diplomskim delom Mikrosistem za kontrolo temperature v mikroprocesorju goriva.

17 diplomskih nalog, 3 finalisti

Med 17 prispelimi diplomskimi nalogami je 13-članska komisija izbrala tri finaliste, vsakega v svoji kategoriji. Poleg Peruške, ki je bil zmagovalec v kategoriji mobilnost prihodnosti, je v kategoriji samozadostne stavbe prihodnosti zmagal Dejan Brozovič z delom Razvoj vmesnika za prikaz energetskih kazalnikov zgradb, na področju energetske oskrbe prihodnosti pa Žiga Ašič z delom Ocena učinkov obnovljivih virov energije na obratovanje elektroenergetskega sistema.

Absolutnega zmagovalca med tremi finalisti je izbrala komisija, ki so jo sestavljali Kolektorjevi predstavniki. Na prireditvi, ki se jo je med drugimi udeležil rektor Univerze v Ljubljani Ivan Svetlik, je predsednik komisije, glavni izvršni direktor koncerna Kolektor Radovan Bolko, poudaril, da so bila vsa tri izbrana finalna dela na visoki strokovni in tudi uporabni ravni.

Za popotnico 1500 evrov

"Največjo težo odločitvi komisije o zmagovalcu je dalo dejstvo, da je s tem diplomskim delom Dominik Peruška dejansko šel skozi vse najzahtevnejše faze razvoja izdelka. S tem je svojo idejo realiziral, jo na nek način industrializiral, izdelek karakteriziral ter s tem potrdil pravilnost svoje ideje," je povedal Bolko.

Peruška pa je prepričan, da je z zmago na natečaju pridobil pomembno referenco, ki mu bo pomagala pri nadaljevanju karierne poti. Kot popotnico mu bo prejeta nagrada v višini 1500 evrov.

Svetlik je v svojem slavnostnem nagovoru poudaril predvsem pomen povezanosti med znanjem, univerzo in industrijo, ki se z novimi tehnologijami spreminja: "Mislim, da je to izziv za obe strani. Če univerza ne bo pravočasno odreagirala, jo bodo proizvajalci na nek način prehiteli s tem, da že sami razvijajo svoje znanje. Hkrati pa je to izziv tudi za industrijo, da tisto znanje, ki nastaja na univerzi, v večji meri potegne k sebi, kot ga je doslej."

Natečaj Poganjajmo znanje se je pokazal kot primer dobre prakse, zaradi dobrega odziva pa so se v Kolektorju odločili, da ga bodo pripravili tudi v prihodnje.

STA


Najbolj brano