Kobariški svetniki ostajajo na dveh bregovih

Na peturni izredni seji kobariškega občinskega sveta so poskušali priti do dna več vsebinsko pomembnim vprašanjem in različnim pogledom na delo občinskega sveta, županje in nadzornega odbora s ciljem, da bi konstruktivno delali naprej. Iztržek je zelo skromen oziroma ga ni. Prepričani ostajajo še naprej prepričani, vsak v svoj prav.

 Svetniki v Kobaridu so razdeljeni in imajo različno mnenje celo o tem, ali je bila izredna seja sploh potrebna Foto: Neva Blazetič
Svetniki v Kobaridu so razdeljeni in imajo različno mnenje celo o tem, ali je bila izredna seja sploh potrebna Foto: Neva Blazetič

KOBARID > Ker so se minuli torek vsi svetniki, ki niso zahtevali izredne seje, opravičili, so jo izpeljali predsinočnjim. Zahtevalo jo je sedem od 16 svetnikov, in sicer Marjan Čebokli, Pavel Gregorčič, Marko Miklavič, Ivan Rušna, Darko Smrekar, Pavel Tonkli in Branko Velišček. Pri tej zahtevi jih je podprl tudi nadzorni odbor (NO) občine. Osredotočili so se na dve točki: na delovanje svetnikov in NO ter na odnos županje do njih in na problem informacijske blokade.

Takoj dva bregova

Preden se je debata sploh začela, je podžupanja Danica Hrast predstavila mnenje osmih svetnikov, ki seje niso zahtevali. Med drugim je povedala: “Menimo, da razmere niso take, da bi bila izredna seja potrebna. Več svetnikov zagotavlja, da odnos z aktualno županjo Darjo Hauptman ni drugačen, kot je bil s predhodniki. Svetniki se zavedamo svoje odgovornosti, ne želimo, da bi prihajalo do deskreditacij političnih tekmecev. Nadzorni odbor ne sme postati sredstvo za politično obračunavanje. Ne smemo prekoračiti tiste meje, ki še omogoča korektno delo.” Opozicijski svetniki so ta nastop razumeli kot vnaprejšnjo delitev na naše in vaše, opozorili, da imajo vso pravico sejo sklicati in da če nekdo misli, da zadev ni treba razčiščevati, je to dokaz, da je izredna seja še kako nujna. “Naš namen je, da vsi organi sedemo za isto mizo in si pri razčiščevanju zazremo iz oči v oči,” je poudaril Branko Velišček.

Županja je zavrnila očitke, da poziva svetnike na odgovornost. “Sem pa bila zelo zaskrbljena zaradi možnosti pravnih posledic, ki bi jih lahko povzročila obstrukcija pri potrjevanju delovnega gradiva za proračun. Moj članek v Smaragnem odsevu ni bil žaljiv. S pismom pa sem svetnike pozvala, naj natančno preučijo statut in poslovnik pri sprejemanju tega dokumenta.”

“Opozicijski” svetniki menijo drugače. Kot pravijo, so jih ljudje spraševali, kaj se pa gredo. Ponovno poudarjajo, da so odgovorni občanom in ne županji. Menijo, da so prispevali k boljšemu proračunu, ki so ga tudi vsi potrdili.

Vztrajajo, da nimajo možnosti predstavitve svojih pogledov v občinskem glasilu Smaragdni odsev. Uredniški odbor pa trdi, da so jim korektno zagotovili možnost odgovora.

Kdo grozi nadzornikom?

Skratka, pri vsaki točki, ki so se je lotili, so ostajali vsaksebi. Tudi pri razpravljanju o delovanju nadzornega odbora, ki mora biti popolnoma samostojen v odločanju o vsebini nadzora.

“Opozicijski“ svetniki so spraševali, zakaj od lanske pomladi sklepi in zapisniki niso več javno objavljeni. Začelo se je maja, ko je NO začel raziskovati okoliščine prenosa stavne pravice zasebnici na javnem dobrem v Kredu in morebitnega oškodovanja proračuna v povezavi z zadržanim dvigom cen Komunalnih storitev. Iz zapisnika NO izhaja, da mu nekdo grozil. Županja komentira: “Ko smo ugotovili, da postopkovno ne deluje v skladu z akti, da objave niso zakonite in da so kršene človekove pravice, sem razmišljala celo o kazenskem pregonu, vendar hočem delati v dobro, zato tega ne bom storila.” Donedavna predsednica NO Sandra Berginc, ki je zaradi groženj odstopila, se sprašuje: “Ves čas delamo po istih postopkih, bili smo celo pohvaljeni, kako so pridni, potem pa nenadoma kršimo akte. Kar zadeva groženj naj povem, da ni grozila županja.”

Za dve sporni vsebini, od katerih je ena javno dobro v Kredu, še pridobivajo mnenja pristojnih inštitucij. Odločno je reagiral predsednik NO Marijan Kuščer:“Delamo zakonito, in če kdo misli, da ni tako, naj nas pokliče na odgovornost in nam to dokaže. Hočete nam naprtiti pravno dilemo. Nihče ne sme zadržati objave naših sklepov. “

Branko Velišček je predlagal, naj občinski svet sprejme sklep, da naj NO v skladu z vsemi akti razčisti sporne vsebine. Osem svetnikov, ki izredne seje niso predlagali, so sklep zavrnili z argumentom, da je to v vsakem primeru naloga nadzornikov. NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano