Ko se zgodi nesreča, je prepozno

V Občini Ajdovščina postajajo vse večji problem stare, nevzdrževane in razpadajoče stavbe. Čeprav bi jih po zakonu lahko uporabila, želi občina pred morebitnimi represivnimi ukrepi težave najprej odpraviti s pogovori z lastniki in izkoristiti tudi druge možnosti: od različnih olajšav do spodbujanja obnov starih objektov.

Najprej bodo  pripravili popis propadajočih objektov, nato bo občina predlagala ukrepe, ki naj bi preprečili, da bi se komu kaj zgodilo
Najprej bodo pripravili popis propadajočih objektov, nato bo občina predlagala ukrepe, ki naj bi preprečili, da bi se komu kaj zgodilo 

AJDOVŠČINA> Ajdovska občina glede problematike nevzdrževanih in propadajočih stavb ni nikakršna izjema. Težav je veliko, odgovor, kako se jih lotiti, pa ni tako enostaven. Najpogosteje se ustavi pri lastnikih.

Občina naj zavaruje javni interes

“Tudi v KS Črniče je nekaj stavb, ki so nevarne za občane, še posebej ob močnejši burji. Pozvali so lastnike, vendar jih veliko ni. Ali so v tujini, ali neznani, nekateri nočejo niti slišati za ta problem,” je na že večkrat izpostavljene probleme nedavno opozoril občinski svetnik Jan Zelinšček (Lista Srce) in predlagal, da bi se občina tega področja lotila sistematično in tako zavarovala javni interes oziroma življenja in zdravje občanov.

“Kot se je pokazalo, je zakon eno, praksa pa drugo. Dejstvo pa je, da je največ objektov v tako slabem stanju, da bi jih morali porušiti. Tega pa občina ne more narediti.”

Občina ima že na voljo odlok o komunalni ureditvi in zunanjem videzu naselij, nekatere ukrepe pa ji omogoča tudi zakon o graditvi objektov. Ta med drugim pravi, da lahko občina, ko ne gre za nevarno gradnjo, zaradi zavarovanja javne koristi zaveže lastnika, da na objektu izvede nujno potrebna vzdrževalna dela.

Z odlokom lahko občina določi tudi območja oziroma objekte, na katerih je treba izvesti vzdrževalna dela, opiše vzdrževalna dela, oceni stroške in predvidi znesek, ki ga bo prispevala za pokritje dela stroškov.

“Zakon je eno, praksa pa drugo”

“Kot se je pokazalo, je zakon eno, praksa pa drugo. Zaradi dvomov o skladnosti zakonskih določil pristojno ministrstvo občinam priporoča, naj pred uporabo zakonskih določil izrabijo druge ukrepe, olajšave, spodbude in sofinanciranje prenov ter pogovore z lastniki. In tega se že nekaj časa poslužujemo tudi v Občini Ajdovščina. Z olajšavami pri plačilu komunalnega prispevka, ugodnimi posojili pri obnovah starih objektov in s subvencijami pri obnovah objektov kulturne dediščine. Dejstvo pa je, da je največ objektov v tako slabem stanju, da bi jih morali porušiti. Tega pa občina ne more narediti,” pojasnjuje Irena Raspor, vodja oddelka za okolje in prostor.

Kot napoveduje, bo občina KS pozvala, da pripravijo sezname nevarnih ali nevzdrževanih objektov. Nato bodo preverili njihovo gradbeno, tehnično in lastniško stanje in predlagali ukrepe. Za represivne se, kot kaže, še ne bodo odločili.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano