Klestili bi preveč zasoljene cene

Podobno kot drugod po Slovenji tudi v novogoriški občini taksisti zaračunavajo zelo različne tarife za vožnjo. A nekateri očitno precej zasoljene. Zato se bo občina skušala dogovoriti, da bi določila najvišje možne tarife in podaljšala enotno tarifo za prevoze čez mejo.

Predstavniki občinske uprave se bodo najprej sestali s taksisti, nato pa se odločili, ali bodo določili  maksimalne tarife za prevoze
Predstavniki občinske uprave se bodo najprej sestali s taksisti, nato pa se odločili, ali bodo določili maksimalne tarife za prevoze 

NOVA GORICA > Marsikdo je imel že zelo neprijetno izkušnjo, da je za prevoz s taksijem moral seči (pre)globoko v žep. Najbolj razvpiti primeri so v Ljubljani, a tudi tisti, ki se po novogoriški občini vozijo s taksiji, vedo povedati, da imajo taksisti oziroma avto taksi službe zelo različne tarife. Če imajo potniki smolo, lahko za isto ali primerljivo relacijo plačajo tudi dvakrat ali celo trikrat več.

“Torej je očitno, da ne gre samo za razliko zaradi povišanja goriva ali kakšne take podobne zadeve, ampak so marže poljubno napihnjene.”

“Torej je očitno, da ne gre samo za razliko zaradi povišanja goriva ali kakšne take podobne zadeve, ampak so marže poljubno napihnjene,” je prepričan mestni svetnik Tomaž Belingar, ki predlaga, naj tudi novogoriška občina, po vzoru ljubljanske, v odloku o avto taksi prevozih “določi višino maksimalne tarife izvajanja avto taksi prevozov, višino maksimalne startnine in višino maksimalne čakalne ure.” Predlaga še, da bi taksisti imeli enotne barve svojih vozil in enotna oblačila.

“Svoje naj povedo taksisti”

V upravi mestne občine odgovarjajo, da po zakonu občina ne more določati cen prevozov s taksiji in prav tako ne more predpisati enotne barve za taksije in oblačil za taksiste.

Lahko pa predpiše maksimalno tarifo za vožnje, ki se začnejo in končajo na njenem območju. Strinjajo se, da je to smiselno določiti. “Občina je naklonjena, da se te stvari uredijo, a po pogovoru z vsemi vpletenimi,” pojasnjujejo v upravi novogoriške mestne občine, kjer so s pobudo o maksimalnih tarifah seznanili novogoriško območno obrtno zbornico. “V ta namen smo za ponedeljek sklicali skupen sestanek s taksisti, povabili smo tudi tiste, ki spadajo pod gospodarsko zbornico,” potrjuje sekretarka območne obrtne zbornice Boža Loverčič Špacapan. Enako kot na občini tudi ona poudarja, da bodo stališče zbornice oblikovali, ko bodo slišali, kaj na to pravijo taksisti.

Še o enotnih tarifah čez mejo

Ti enotne tarife že uporabljajo za prevoze med Gorico in Novo Gorico. Obe občini sta namreč že leta 2009 zaradi vroče krvi, ki se je pretakala med taksisti na slovenski in onimi na italijanski strani meje, podpisali sporazum, s katerim so zakoličili enotno ceno desetih evrov za prevoz iz centra enega mesta v center drugega. V njem so določili tudi, kako reševati morebitne spore in kršitve. Podaljšali so ga leta 2011, izteče pa se konec letošnjega leta. Za zdaj še ni jasno, ali ga bodo podaljšali za prihodnji dve leti. Na zbornici pojasnjujejo, da je odločitev v rokah mestna občina, tam pa ... “Odločitve o tem, ali se bo sporazum podaljšal, še ni. Najprej se bomo pogovorili s taksisti in ostalimi vpletenimi,” odgovarjajo na občini.

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano