Kitajce zanima goriški turizem

Na Goriškem je danes na povabilo Medpodjetniškega izobraževalnega centra na Tehniškem šolskem centru Nova Gorica 16-članska gospodarska delegacija iz kitajskega Šanghaja. Želijo si spoznati Goriško in navezati poslovne stike, zanimajo pa jih predvsem investicije v turizem in trgovinska menjava.

Na Goriškem je danes 16-članska gospodarska delegacija iz kitajskega Šanghaja  Foto: STA
Na Goriškem je danes 16-članska gospodarska delegacija iz kitajskega Šanghaja  Foto: STA

NOVA GORICA> Za sodelovanje s kitajskimi gospodarstveniki se zanima 13 goriških podjetij, od prehrambene, lesne, kovinarske in drugih industrij. Šanghajska podjetja so tokrat prvič v Sloveniji, zato si želijo predvsem spoznati tukajšnje gospodarske možnosti in priložnosti za različne naložbe.

Kot je na novinarski konferenci pred začetkom poslovne konference poudaril novogoriški župan Matej Arčon, bodo kitajskim gospodarstvenikom predstavili predvsem možnost v skupna vlaganja v nov igralniško-zabaviščni center, ki ga načrtuje Hit in naložbe na Lokvah, Euroinvest pa bo podrobneje predstavil tudi možnosti vlaganja v kaninsko smučišče in bovški turizem. Med zanimivejšimi investicijami na tem območju sta tudi projekt term Brda ter zgradnja velike garažne hiše sredi Nove Gorice.

Kitajci morajo najprej spoznati Slovenijo

Po besedah podpredsednika kitajskega združenja za turizem in trgovino Lianga Jina morajo najprej spoznati Slovenijo in gospodarske razmere v državi ter navezati nove stike, šele nato bodo lahko spregovorili o priložnostih, ki jih vidijo v Sloveniji. Večina naše države ne pozna, zato bodo slovenske gospodarstvenike povabili tudi v Šanghaj.

Tehniški šolski center Nova Gorica je sodelovanje vzpostavil že pred nekaj leti z namenom sodelovanja na področju izobraževanja. Po pojasnilih ravnatelja šolskega centra Egona Pipana so bili že večkrat v Šanghaju, prihodnjo pomlad pa bo prišlo do prve izmenjave profesorjev in študentov.

Kot je dejala direktorica območne gospodarske zbornice za Severno Primorsko Mirjam Božič, imajo štiri severnoprimorska podjetja svoje proizvodne enote na Kitajskem - Hidria, Kolektor, Iskra Avtoelektrika in Tekstilna tovarna Okroglica.

Vse več izvoza na Kitajsko

Močno se po njenih besedah povečuje blagovna menjava med Slovenijo in Kitajsko; po pričakovanjih naj bi konec leta uvoz beležil sedemodstotno rast, izvoz na Kitajsko pa naj bi se v primerjavi z letom 2010 okrepil za odstotek.

Trgovinska pokritost pri poslovanju primorskih s kitajskimi podjetji je skoraj 50-odstotna, je dejala Božičeva in dodala, da naj bi Slovenija na Kitajsko izvozila za dobrih 88 milijonov evrov (Goriška 15,2 milijona evrov), uvozila pa za 484 milijonov evrov blaga (Primorska pa 32,2 milijona evrov).

STA


Najbolj brano