Ker jim denar ostaja, bi lahko prihranili za nov vrtec

Lansko znižanje plač je idrijskemu vrtcu pustilo 44.000, cerkljanskemu pa kar 72.000 evrov ostanka dohodka. Medtem ko so v Idriji cene maja znižali, so jih v Cerknem februarja dvignili.

V vrtcu Cerkno se te dni veselijo novih igral na  igrišču  Foto: Saša Dragoš
V vrtcu Cerkno se te dni veselijo novih igral na igrišču  Foto: Saša Dragoš

CERKNO, IDRIJA > Ker ima ta občina najdražji vrtec v Sloveniji, se morda v varčevanju skrivajo celo rezerve za gradnjo novega vrtca.

Občini pri vrtcih ne varčujeta. Čeprav se Idrija pravkar podaja v gradnjo vrtca v Črnem Vrhu in urejanje novega oddelka v Ledinah, Cerkno pa že ves mandat hromijo spori, ker se je župan Miran Ciglič odpovedal gradnji novega vrtca, sta obe ostanke dohodkov zaradi lanskega znižanja plač prepustili vrtcem.

3800 evrov Cerkna in 2700 evrov Idrije za vsakega otroka

Po tem, ko so ugotovili, da Vrtcu Idrija ostaja 44.000 evrov prihodkov, je svet občine maja ekonomske cene programov v povprečju znižal za pet odstotkov. V Cerknem so cene povišali že februarja, 72.000 evrov ostanka dohodka pa maja pospremili z negodovanjem, ne pa tudi z znižanjem cen.

Čeprav z ekonomsko ceno 544 evrov v eno- do triletni starostni skupini otrok za najdražjega velja vrtec v Piranu, to ceno v cerkljanskem vrtcu presegajo za deset evrov. Tudi s 388 evri za starejšo skupino Cerkno presega Piran, a je tu na vrhu Nova Gorica s 446 evri.

Otroško varstvo v celoti naj bi letos občino Cerkno stalo 697.000 evrov oziroma 11,2 odstotka proračuna, Idrijo brez naložb pa poldrugi milijon evrov oziroma 7,5 odstotkov proračuna.

Visoka cena zahteva radodarnost občine, ki staršem priznava kar 20-odstotni popust za mlajšo in 15-odstotnega za starejšo skupino. Občina Idrija 6,45 odstotka olajšave priznava le v mlajši skupini. Občino Cerkno je vsak otrok v domačem vrtcu lani stal približno 3800 evrov. Tretjino manj oziroma 2700 evrov za vsakega je odštela Idrija. Pri tem idrijske enote delajo v štirih krajih in na osmih lokacijah, v Cerknem pa na eni lokaciji v dveh sosednjih stavbah.

Del razlogov za visoke cene gre v Cerknem iskati v starostni in izobrazbeni strukturi zaposlenih (za plače gre 83 odstotkov, v Idriji pa 78 odstotkov vsega denarja), v kombiniranju starostnih skupin v ne povsem polnih oddelkih in malenkost dražji prehrani kot v Idriji. Drugi del odgovora je ponudil Milan Koželj, ravnatelj Osnovne šole Cerkno, v okviru katere deluje vrtec. “Veliko nam pomeni, da otrokom nudimo najboljše, kar lahko. Res pa smo lani začeli občutneje varčevati. Visok ostanek dohodka je zato posledica tega in znižanja plač,” je povedal.

Cerkno v analizo, Idrija v gradnjo

Ker je bil pred desetletjem vrtec k šoli pripojen, da bi posloval bolj racionalno, smo občinsko svetovalko za družbene dejavnosti Jožico Lapajne vprašali, ali ni namen zgrešil cilj in ali se morda v varčevanju ne skrivajo prihranki za gradnjo novega vrtca. “Zavedamo se, da imamo drag vrtec. Koliko lahko vplivamo na ceno, pa bo pokazala analiza, ki jo pripravljamo,” je dala vedeti, da bo odgovor bolj jasen v prihodnjih tednih.

Ravnateljica idrijskega vrtca Damijana Velikonja je svetu občine zagotovila, da otroci zaradi znižanja cen ne bodo prikrajšani. S 431 evri za mlajšo skupino (32 odstotkov manj kot v Cerknem) Idrija sodi v zlato sredino cen varstva po slovenskih občinah. Vrtcu je pustila ostanek dohodka za vzdrževanje in morebitno izplačilo razlike lanskega regresa, sama pa bo letos z dobrim milijonom evrov začela graditi nov vrtec v Črnem Vrhu. Krepko čez načrtovanih 70.000 evrov pa naj bi po oceni svetovalke Maje Majnik seglo urejanje oddelka vrtca v podružnični šoli Ledine, ki ne bo poln.

Cerkno z delom ostanka dohodka pravkar menja zastarela igrala na otroškem igrišču, do konca leta pa naj bi vlagalo tudi v obe stavbi.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano