Jubilej v kraju največjih mojstric

Polstoletni jubilej oddelka čipkarske šole v Črnem Vrhu je prinesel zbornik o Starih tehnikah klekljanja, predstavitev inovacijskega projekta Čipka v naravnih materialih in več razstav. V pripravo vseh je bil vse leto vpet dobršen del učencev in učiteljev šole pod vodstvom mentorice Anke Jamšek.

Čipka v naravnem materialu govori o življenju
Čipka v naravnem materialu govori o življenju 

ČRNI VRH> Mentorici, prvih trideset let že pokojna Milena Vončina in poslednjih 20 let Anka Jamšek, sta v oddelku čipkarske šole na planoti vzgojili več sto mladih čipkaric, ki že desetletja žanjejo velike uspehe na domačih in tujih tekmovanjih. Vse nagrajene čipke so ob jubileju postavili na ogled v domači šoli. Ob njih pa so navduševale inovativne čipke in zbornik, ki so ju pripravili ob 50. obletnico oddelka.

Vse delo so opravili sami

Lan, volna in drugi naravni materiali so se odlično podali prelepim čipkam, ki so nastale v inovacijskem medpredmetnem projektu Čipka v naravnih materialih govori v življenju.

Dobra polovica učencev šole in mentorice Lilijana Homovec, Barbara Petkovšek in Anka Jamšek so vse delo opravili sami - od proučitve nevsakdanjih klekljarskih niti, prek risanja vzorcev (papircev) do končnih izdelkov. Razstava bo v teh dneh na ogled tudi v Idriji v okviru festivala idrijske čipke.

Ob zborniku tudi nove čipke

Vse leto je pri izbirnem predmetu klekljanja nastajal tudi Zbornik Stare tehnike oživijo. Na osvetlitvi osmih tehnik, ki bodo v pomoč pri izpopolnjevanju klekljaricam, je le osrednji poudarek zbornika. V njem je mogoče izvedeti vse o šoli, prvi učiteljici Vončinovi, raziskovalni nalogi devetošolk o trženju čipk in o društvu klekljaric Črni Vrh - Godovič. Članice slednjega, ki se prav tako izpopolnjujejo z Jamškovo, so bogat razstavno-raziskovalni jubilej obogatile s svojimi, letos sklekljanimi čipkami. SD


Najbolj brano