Javni zavodi, tržne sejnine

Čeprav je mestna občina že leta 2009, oktobra letos pa še enkrat, javne zavode pozvala, naj članom svetov zavodov ne izplačujejo sejnin, se vsi zavodi poziva ne držijo. Predvsem ne tisti, ki služijo denar tudi na trgu. Sejnine se gibljejo med 20 in 150 evri na sejo. Za primerjavo: mestni svetniki prejemajo po 460 evrov na sejo.

Sejnine izplačujejo tudi v novogoriškem zdravstvenem domu  Foto: Leo Caharija
Sejnine izplačujejo tudi v novogoriškem zdravstvenem domu  Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA> Debate o tem, ali oziroma koliko sejnin naj se izplačuje članom svetov javnih zavodov, v katerih je ustanoviteljica mestna občina, so se že večkrat znašle na dnevnem redu, predvsem odkar je udarila gospodarska in finančna kriza. Pred dvema letoma je zato občinska uprava pozvala vse omenjene zavode, naj sejnin in povračil stroškov ne izplačujejo.

Sejnine mestnih svetnikov so vezane na plačo župana Mateja Arčona, ki (z delovno dobo in štiriodstotnim odbitkom zaradi varčevalnih ukrepov) prejme bruto 3808 evrov. Podžupana Tomaž Slokar in Mitja Trtnik prejemata po 1060 evrov bruto na mesec. Glede na plačilo se mestni svetniki nikakor ne morejo pritoževati. Od letošnjega septembra za vsako sejo prejemajo po 460 evrov bruto. Na mesec lahko prejmejo največ 551 evrov, ne glede na to, koliko je v tem obdobju sej mestnega sveta oziroma sestankov, vezanih na članstvo v drugih organih.

Sejnine tam, kjer služijo tudi na trgu

Večina je poziv upoštevala. Sejnin ali povračil stroškov za udeležbo na sejah tako ne izplačujejo v Goriški knjižnici Franceta Bevka, Kulturnem domu, Javnem zavodu za šport, Mladinskem centru, osnovnih šolah Solkan, Fran Erjavec, Čepovan, Kozara, Branik, Šempas, Dornberk in v Vrtcu Nova Gorica. V OŠ Milojke Štrukelj povrnejo potne stroške svojim delavcem, ostalim ne, stroške vsem članom svetov pa izplačujejo v Glasbeni šoli in Goriškem muzeju. Na podlagi poziva občine so izplačevanje sejnin ustavili tudi v zobozdravstvenem varstvu Zdravstvenega doma, kjer plačujejo le potne stroške, pa še tam so se notranji člani in en zunanji temu odpovedali.

V nekaterih zavodih pa sejnine še vedno izplačujejo. Največ na Ljudski univerzi Nova Gorica (LUNG), kjer predsednik sveta prejme 149,5 evra, člani sveta zavoda (razen zaposleni na LUNG) pa 115 evrov na sejo. Ne gre za davkoplačevalski denar, saj se sejnine izplačujejo iz tržnega dela in dokler finančno stanje to dopušča, sporočajo iz LUNG. V osnovnem varstvu Zdravstvenega doma člani prejmejo po 52, predsednik pa 68 evra na sejo, v Goriški lekarni pa po 20,86 evra na sejo in povračilo stroškov. Sejnine enkrat na leto izplačajo tudi v Javnem zavodu za gasilsko in reševalno dejavnost. Članu sveta, ki ni zaposlen v zavodu, pripada 150 evrov na leto, članu, ki je zaposlen v zavodu, pa se udeležba na seji šteje v opravljanje redne delovne obveznosti. Predsednik sveta zavoda prejme 220 evrov na leto. Lani so za vse skupaj (s prispevki in dohodnino) porabili 1583 evrov.

Občina težko vpliva

Odbor mestnega sveta za socialno varstvo in zdravstvo pa je prepričan, da je to področje neurejeno. “Pri izplačevanju sejnin je preveč razlik,” je opozoril Tomaž Horvat, ki meni, da bi morali svetniki določiti neka splošna pravila.

Občinska uprava je javnim zavodom sicer oktobra znova poslala poziv, naj ne izplačujejo sejnin, priporočajo pa tudi, da v finančnih planih stroškov sejnin ne načrtujejo.

A občina ima bolj ali manj zvezane roke, predvsem pri zavodih, ki služijo tudi na trgu, torej zdravstvenem domu, ljudski univerzi, gasilcih in lekarni. “Največ, kar lahko naredi, je, da priporoči zavodom, naj sejnin ne izplačujejo. Zavodi so namreč samostojne pravne osebe. Predvsem ne moremo vplivati na zavode, ki imajo lastne prihodke na trgu. Pri financiranju zavodov pa sejnin in povračil stroškov ne bomo priznali,” pravi načelnik oddelka za obče zadeve Franko Kacafura.

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano