Imajo prav, bodo dobili tudi denar?

Upravno sodišče je, kot v primeru Občine Cerkno, razveljavilo sklep ministrstva za infrastrukturo in prostor, ki tolminski občini ni dodelilo 2,3 milijona evrov iz EU za energetsko sanacijo šolskega centra. Ministrstvo mora znova odločati. Čeprav so Tolminci s pritožbo uspeli, še ne pomeni, da bodo denar dobili. Država ga je namreč že porabila ...

Če bodo dobili denar, bodo na šolskem centru zamenjali vse zunanje stene z okni in vrati vred Foto: Neva Blazetič
Če bodo dobili denar, bodo na šolskem centru zamenjali vse zunanje stene z okni in vrati vred Foto: Neva Blazetič

TOLMIN > “Sklep smo prejeli včeraj. Upravno sodišče je ugotovilo nepravilnosti v postopku,” potrjuje direktor občinske uprave Davor Simčič. In kje tiči nepravilnost? Ministrstvo je od tolminske občine zahtevalo dodatna pojasnila in to brez roka, do kdaj naj jih dostavi, sočasno pa je že odposlalo sklep, da je njeno vlogo zavrnilo. Občina zato ni imela priložnosti ponovno pojasniti, da je lastnica celotne stavbe šolskega centra in da ga sama vzdržuje, kot je zahteval razpis. Z gimnazijo, ki jo financira ministrstvo, si namreč deli samo stroške, nihče ne opravlja gospodarske dejavnosti.

Denar so razdelili

Občina je spomladi na upravno sodišče naslovila tudi predlog za začasno uredbo, s katero bi preprečili delitev denarja ostalim prosilcem. Ni uspela, ker zakon o državnem proračunu občinam omogoča, da po krivici izgubljeni denar iztožijo od države.

Ministrstvo je sicer zdaj dolžno izdati novo odločbo o dodeljevanju denarja za energetsko sanacijo šolskega centra. Toda denar so že razdelili. “Pozanimali se bomo, kakšne so naše možnosti. Če bi bilo vse, kot je treba, bi morala imeti država za reševanje tovrstnih zadreg rezerve v proračunu. Težko pa verjamem, da jih ima,” je realen Simčič.

Spet bodo zmrzovali

Občina za zahtevno naložbo, za katero je sicer vse pripravljeno, sama nima denarja. Če bodo do denarja, do katerega so upravičeni, vendarle prišli, bodo zamenjali celoten obod. Se pa že pozna vpliv lani obnovljene strehe. Pred obnovo so na mesec porabili 25.000 litrov kurilnega olja, po obnovi pa petino manj. Prihranek je za šolo oziroma za občino, ki kurjavo plačuje, pomemben. Prav toliko, denimo, stane oprema za eno učilnico.

Medtem ko se država in občina prerekata o denarju za obnovo, pa se šolarji in učitelji pripravljajo na še eno zimo, ko bodo v mrzlih in vetrovnih dneh v šolskih klopeh morali sedeti oblečeni v bunde. NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano