Igre z živci še ne bo konec

Ljudje v zaselkih v soteski Zali so z olajšanjem pozdravili delavce, ki so na mestih ukinjenih avtobusnih postajališčih na cesto zarisali označbe za ustavljanje avtobusov. Ker bo dokončno urejanje teh občino stalo 100.000 evrov in jih mora država odobriti s tehničnim pregledom, je bilo veselje preuranjeno.

  Talne označbe so že, a kaj, ko avtobusi očitno še precej časa ne bodo ustavljali na njih
Talne označbe so že, a kaj, ko avtobusi očitno še precej časa ne bodo ustavljali na njih  

IDRIJA> Nesrečna zgodba s štirimi ukinjenimi avtobusnimi postajališči v soteski Zala se še ne bo razpletla. Pred dvema tednoma so krajane, ki so že osem mesecev odrezani od javnega prometa, razveselili s tem, da so na državno cesto zarisali oznake “bus”. Občina, ki mora ob njih urediti še javno razsvetljavo in platoje, ima denarja le za dve postajališči.

Igra z živci za dvesto tisoč evrov

“Upamo, da ne bomo predolgo in žalostno zrli v zarisana postajališča, ne da bi avtobusi ustavljali na njih,” je precej dobre volje pospremila risanje talnih označb družina Rupnikovih iz zaselka Log.

“Upamo, da ne bomo predolgo in žalostno zrli v zarisana postajališča, ne da bi avtobusi ustavljali na njih.”

Upanje se ne bo uresničilo. Predračunska vrednost projekta za ureditev javne razsvetljave ob osmih zarisanih postajališčih znaša kar 68.000 evrov. K temu mora občina dodati še denar za gradnjo vstopno izstopnih platojev. Risanje označb in namestitev prometnih znakov je stala preko 10.000 evrov, projekti več kot toliko. Skupaj s 70.000 evri, kolikor bo občina odštela za kombi, ki ga je morala najeti za prevoz šolarjev, bo igra z živci prizadetih ljudi in občine presegla 200.000 evrov.

Zeleno luč bo postajališčem s tehničnim pregledom prižgala država, ki vso odgovornost za ureditev postajališč in dolgotrajnost postopkov prelaga na občino. Po vsej Sloveniji je namreč nekaj tisoč podobno neurejenih postajališč, soteska Zala in njeni prebivalci pa so bili primorani prevzeti vlogo poskusnih kuncev reševanja tega problema.

Denarja bo le za dve postajališči

Občina je z rebalansom v proračunu za postajališča namenila 50.000 evrov. “Imamo vso dokumentacijo z gradbenim dovoljenjem, denarja pa premalo. Bržčas se bomo odločili za postopno urejanje postajališč,” je povedala svetovalka v upravi občine Nataša Kumar.

Denarja bo dovolj za dve postajališči. Kdaj bosta urejeni, Kumarjeva ni upala napovedati. Opozorila je na izkušnjo sosednje občine Tolmin, ki je skladno z zahtevami DRSC podobno opremila postajališča ob Idrijci. Kljub triletnim postopkom in temu, da postajališč pred tem niso ukinili, še vedno nima tehničnega dovoljenja zanje.

“Sočasno z zapletenimi postopki nas skrbi tudi varnost. Tako urejena postajališča ne bodo varna. Res je, da so prej avtobusi 80 let ustavljali na cestišču in ni bilo nobene nesreče. A prej so ljudje vedeli, da so prepuščeni sebi in svoji pazljivosti. Pozornost utegne sedaj pasti v prepričanju, da imamo varno urejena postajališča. Dejansko bodo avtobusi ustavljali prav tam, kot so prej,” je prepričana Kumarjeva.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano