Idrijski kadrovski vrtiljak

Trije idrijski javni zavodi in dve družbi so ali pa bodo kmalu ostali brez svojih dolgoletnih direktorjev. Čeprav razlogi ostajajo nepojasnjeni, so skupni imenovalec odhodov bržčas kriza, zaostreni pogoji dela in odnosi.

    Ali  bo slabim, trenutno zamrznjenim odnosom župana Bojana Severja in predsednika KS Spodnja Idrija Iztoka Seljaka sledil odstop sveta KS Spodnja Idrija, bo znano v četrtek
Ali bo slabim, trenutno zamrznjenim odnosom župana Bojana Severja in predsednika KS Spodnja Idrija Iztoka Seljaka sledil odstop sveta KS Spodnja Idrija, bo znano v četrtek  

IDRIJA> Odhodi petih direktorjev zavodov in družb, ki delata v javnem interesu, so presenetljivi. Najbolj zaostreni, s kadri in denarjem povezani, pa so te dni odnosi med vodstvom občine in KS Spodnja Idrija. Pravzaprav med njima vlada molk, ki je botroval temu, da se vodstvi občine in kraja nista sešli niti na običajni obravnavi novih proračunov občine. Svet kraja pa utegne celo odstopiti.

Dovolj imajo neuresničenih obljub

O možnosti odstopa sklepamo iz vabila na tiskovno konferenco prihodnji teden, v katerega je predsednik KS Iztok Seljak zapisal: ”Po šestletnem obdobju podcenjujočega odnosa in neuresničenih obljub župana in konstantnega zmanjševanja že tako borih sredstev za Spodnjo Idrijo ter ob sedanji popolni razgraditvi pristojnosti KS Spodnja Idrija, bomo svetniki KS javnost seznanili z našimi s tem povezanimi odločitvami.”

Izstopajoča kakovost društvenega življenja, urejenosti okolja in dela objektov skupne komunalne rabe, je v Spodnji Idriji temeljila na lastnem premoženju, profesionalnem delu sekretarke Metke Ferjančič in prepletanju dela številnih prostovoljcev. Župan Bojan Sever je več let opozarjal, da zakon tovrstne organiziranosti KS ne dovoljuje več. S prenosom pristojnosti kraja na občino pa je počakal do upokojitve Ferjančičeve.

Prenos je ostal nedorečen, saj vodstvo občine ni želelo prisluhniti pobudi, da bi zaposlilo svetovalca, ki bi med drugim skrbel za nadaljevanje uspešne spodnjeidrijske zgodbe. Ker je znova zaškripalo še pri financiranju nalog, ki jim v kraju namenjajo prednost, so slabi odnosi zaledeneli.

“Imam občutek, da nas spodnjeidrijski svetniki ignorirajo,” pa je na seji sveta občine pred dnevi ocenil župan Sever in ob tem obljubil, da bo občina najbolj želeno urejanje kaotične soseske Koreja v Spodnji Idriji pospešila v prihodnjih letih.

Odstopi in čakanja

Rudnik živega srebra v likvidaciji bodo zaradi prepolovljenega državnega financiranja januarja zapustili trije vodilni delavci. Medtem ko bo likvidacijski upravitelj, prej pa direktor Marko Cigale delo še nadaljeval po pogodbi z državo, bo denimo vodja zapiranja rudnika in podžupan Bojan Režun na upokojitev počakal na uradu za delo.

Kakšen rudniški strokovnjak bi prišel zelo prav Centru za idrijsko dediščino. Njegova bodočnost zaradi krize prav tako ostaja nedorečena.

Upokojila se bosta tudi direktor Zdravstvenega doma Marko Hvala, ki je z dolžnosti odstopil predčasno, in Marija Boškovič, direktorica Stanovanjskega gospodarstva Idrija, ki upravlja z večino občinskih stanovanj. Ker je prvi uspel zavod finančno utrditi, so v ozadju odstopa drugi problemi v zdravstvenem domu.

SGI se je letos znašel v finančnih težavah. Še lani pa je posloval uspešno, kljub temu, da so z zamudniki plačil najetih stanovanj ravnali prijazno in v vsem času obstoja družbe niso nikogar prisilno izselili. Boškovičevo, ki sicer odhaja ob izteku mandata, je že nadomestila Vesna Cetinski. Najemniki pa se bojijo, da jih čakajo trši časi.

Kriza ljudem poglablja vsemogoče stiske in nalaga težje delo Centru za socialno delo. To je bržčas razlog, da dolgoletna direktorica Vojka Koder Hvalec ne bo ponovila mandata. Na čelu centra, sprva kot v.d. direktorice, jo bo nasledila Irena Ogrič.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano