Idrija brez pravljic, Cerkno brez soglasja

Idrijski župan Bojan Sever je za ohlapno sestavljena proračuna za prihodnji leti dobil soglasno podporo svetnikov. Od cerkljanskega župana Mirana Cigliča pa so svetniki, navkljub do centa preračunanim postavkam, zahtevali še natančnejše načrtovanje in proračun za leto 2013 v prvi obravnavi zavrnili.

   Večina svetnikov občine Cerkno je prvo branje proračuna 2013 ustavila z rdečimi kartoni
Večina svetnikov občine Cerkno je prvo branje proračuna 2013 ustavila z rdečimi kartoni 

CERKNO, IDRIJA>Soglasno sprejeta proračuna občine Idrija za leti 2013 in 2014, ob odstopu vodstva Spodnje Idrija zaradi nezadovoljstva z njima, vsaj tako presenečata kot zavrnitev proračuna za leto 2013 v Cerknem. Idrijski župan Bojan Sever je svetnike že pred leti prepričal z ohlapnim načrtovanjem prihodkov in odhodkov. Razprava v Cerknem pa je pokazala, da so tam svetniki bolj kot s proračunom nezadovoljni odnosom župana Mirana Cigliča do sveta občine.

Verjamejo, da Sever ni pravljičar

V Idriji so 20 milijonov evrov visok proračun 2013 “zaprli” s tremi milijoni evrov prihodkov od prodaje občinskega premoženja, vedoč, da prodaje dejansko ne bo. Ob tej so v proračun natresli še vrsto negotovih prihodkov in visoko zadolževanje, zato da ima približno 12 milijonov evrov naložbenih izdatkov pokritje.

“V EU Slovenijo čaka še 1,4 milijarde evrov. Imamo obilo projektov, ne vemo pa, s katerimi bomo uspeli. Zato se bomo z rebalansi prilagajali sprotnim razmeram. Lahko mi rečete, da sem pravljičar. Lahko mi očitate, da se bom zadolžil in naslednikom onemogočil razvoj. Ne bo tako! Imamo namenske vire za razvoj. Če proračuna zabetoniramo, bomo veliko manj naredili,” je bil Sever dovolj prepričljiv za soglasen sprejem osnutkov proračunov. Tudi z glasovoma obeh svetnikov iz Spodnje Idrije.

Cerkno: “Nimamo informacij!”

Cerkljanski svetniki so tožili, da niso seznanjeni z načrtovanimi naložbam. Motila sta jih nejasna energetska sanacija šole v Cerknem in podražitev mrliške vežice v Šebreljah s 130 na 230 tisočakov. “Lani ste svinjali po 230.000 tisoč evrov vrednem večnamenskem objektu na Bukovem. O prav toliko vredni mrliški vežici težko razpravljamo, saj nismo videli projektov,” je opozoril Jurij Kavčič (SLS). “Cestni program je znižan za dve tretjini na račun velikih projektov, teh pa ne poznamo. Pa bi jih morali, če naj bi se o njih odločali,“ je menil Franc Lahajnar (SD). “Problem je odnos do občinskih svetnikov. Odločati post faktum ne moremo in ne vemo, zakaj hodimo na seje,” je povzela Branka Florjančič.

“Potrebno je zaupanje, ki smo ga izgubili ob večnamenskem objektu. Pozanimali smo se na pristojnem ministrstvu in tam nič ne vedo o centru obšolskih dejavnosti, ki naj bi bil v njem. Tega centra ne bo,“ je nadaljeval Marjan Simonič (SLS). Zmotila ga je še nizka realizacija letošnjega proračuna; od načrtovanih 7,9 milijona evrov so jih porabili le 5,5 milijona. Marta Deisinger (lista Vsi smo naši) je pomen tega relativizirala. “Leta 2010 je bil proračun realiziran, ostalo pa je 1,4 milijone evrov dolgov. To je bila slaba popotnica, a so se kljub temu dolgovi poravnali in izdelali projekti,” je povedala.

Ciglič je dopovedoval, da za popoplavno sanacijo od države Cerkno letos ni dobilo nič in od tod nižja realizacija. “Teh igric se ne grem. Prišel sem, da bi nekaj naredil. Proračun 2012 je uspešno skozi in pred nami sta dve leti naložb. Potrebujemo le vaše sodelovanje,” je dejal. Povedal je še, da so s prijavo na razpis za energetsko sanacijo šole lovili minute, kar je edini razlog, da svetniki z njo niso bili seznanjeni.

Njihovega sodelovanja ni dočakal, saj so proračun zavrnili.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano