Hočejo ostati posebni

Zaposleni v novogoriškem zobozdravstvenem domu župane občin na ožjem Goriškem javno pozivajo, naj ne podprejo zamisli, da bi zavod pripojili zdravstvenemu domu. Samostojnosti se nočejo odreči, ker na ta način delujejo boljše, trdijo, in še zmeraj poslujejo stabilno.

Porodila se je ideja, da bi splošni zdravniki in zobozdravniki v Novi Gorici v prihodnje ponovno delovali pod  isto streho, znotraj ene ustanove.
Porodila se je ideja, da bi splošni zdravniki in zobozdravniki v Novi Gorici v prihodnje ponovno delovali pod isto streho, znotraj ene ustanove. 

NOVA GORICA > Župani šestih občin ustanoviteljic Zdravstvenega doma - Zobozdravstveno varstvo Nova Gorica naj bi danes na rednem srečanju spregovorili tudi o usodi zavoda. Gre za edino samostojno zobozdravstveno ustanovo na osnovni ravni v Sloveniji, ki se je od matičnega zdravstvenega doma ločila že pred 22 leti. V javnosti pa so se pojavile govorice, da bi utegnili doma spet združiti, zato so se “zobozdravniki” zbrali na zboru delavcev in oblikovali pismo občinam.

Za samostojnost

“Menimo, da vam je prednost samostojnosti znana, saj ste tudi vi za boljši razvoj lokalnih skupnosti izstopili iz matične občine in oblikovali nove. Praksa kaže, da je bila odločitev pravilna,” so zaposleni v zobozdravstvenem domu med drugim zapisali v pismu. Poudarjajo, da jim je samostojnost prinesla tehnološko in strokovno prednost na ravni države in da ravno ta posebnost zavod dela prepoznavnega.

“Zavedamo se resnosti krize, v kateri smo kot družba in kot javni sektor, a verjamemo, da lahko k izhodu iz nje prispevamo več, če ohranimo strokovno in organizacijsko suverenost,”so zaposleni zaključili pismo ustanoviteljem.

Na zboru delavcev so vršilcu dolžnosti direktorja doma Darku Tomšiču zaupali nalogo, da županom prenese zgornje sporočilo. Poprej pa so želeli njegovo stališče do morebitne združitve dveh domov, oziroma pripojitve zobozdravstvenega k zdravstvenemu.

Bi izgubili le administracijo?

Tomšič je pojasnil, da je za idejo izvedel decembra. Če je po eni strani ne podpira, pa se po drugi strani zavodu krčijo prihodki iz redne dejavnosti in bo na dolgi rok treba nekaj narediti. Kot pravi Tomšič, specialistične ambulante poslujejo dobro, splošne pa že tri leta pridelujejo izgubo. Pripojitev je z vidika nižanja stroškov smiselna, je dejal. Segli bi do več denarja za razvoj in skrčili naj bi le administrativne službe zavoda, pa še to na mehak način, z upokojitvami in s prerazporeditvami.

Zaposleni niso prepričani, da ne bi trpele tudi ambulante, pravijo, da so ekonomsko stabilni in da bi s pripojitvijo izgubili moč pri odločanju o ustanovi. Od prejšnje predsednice sveta zavoda pa zahtevajo, naj skliče konstitutivna seja novega sveta, ki je bil oblikovan že jeseni. Svet, v katerem sedijo štirje predstavniki zaposlenih, namreč odloča o upravljanju zdravstvene ustanove.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano