Grenak okus v kozarcu vode

Čeprav v odloku Občine Ajdovščina o oskrbi s pitno vodo piše, da je lastnik stavbe, ki se priključuje na javni vodovod, upravičen do subvencije za ureditev priključka, je v praksi drugače. Krajani Žapuž občino za zdaj zaman prosijo, naj jim prizna pravico do denarne pomoči. Mar občina ne spoštuje lastnih pravil?

ŽAPUŽE > Občina Ajdovščina v KS Žapuže v okviru programa Varovanje povodja reke Vipave zaključuje gradnjo nove kanalizacije. Hkrati je v delu naselja, ki se je doslej oskrboval z vodo iz vaškega zajetja, zgradila nov vodovod. Tamkajšnji krajani so potem, ko so prejeli račune za priključke, občini predlagali, da jim subvencionira del stroškov. Ne le za kanalizacijske priključke, kar je že uveljavljena praksa pri novih naložbah, ampak tudi za vodovodne. Vendar tu se je zalomilo.

Medtem ko za subvencioniranje vodovodnih priključkov v Žapužah očitno še ni dovolj politične volje, ki bi zagotovila denar v proračunu, v upravi občine napovedujejo, da bodo pri urejanju vodovoda v nekaterih zaselkih Lokavca pripravili celovito dokumentacijo z oceno stroškov za gradnjo vodovodnih priključkov. “Na podlagi teh podatkov ter izračunane povprečne cene na priključek se bo občinski svet odločil o višini subvencije, ki bo veljala za vse nove investicije,“ trdijo v upravi.

Odlok je jasen, a v praksi je problem

Skupina 30 krajanov, podpisnikov pobude, se sklicuje na občinski odlok o oskrbi s pitno vodo. Ta namreč določa tudi, da je lastnik stavbe, ki jo priklopijo na javni vodovod, upravičen do občinske subvencije za ureditev priključka, kadar jih občina gradi na svojo pobudo. Denar za subvencijo zagotovi proračun, o njeni višini odloča svet občine. Krajani Žapuž bi po predračunih in računih za priključke plačali po 400 do 1300 evrov. Toda pravijo, da so številni med njimi v težkem položaju, posebej tisti, ki so ostali brez služb, in starejši, ki živijo sami.

Direktor občinske uprave tudi razlaga, da je pač priključek na vodovod na Ajdovskem dolžan plačati vsak, ki se priklopi na omrežje. “Doslej so to plačali vsi: na Gori, v Dolgi Poljani, Ajdovščini, v drugih delih Žapuž, povsod, kjer se vodovod gradi. Občina plača le tam, kjer obnavlja javni vodovod. To pa pomeni, da je občan priključek nekoč že plačal. Subvencije pridejo v poštev pri novih sistemih, a le, če so stroški izjemno visoki, kot na Malem Polju in Avžlaku,” pravi Furlan.

Na občini so najprej pojasnili, da lahko subvencionirajo gradnjo priključkov, če občinski svet sprejme sklep o subvenciji in je zanjo zagotovljen denar v proračunu. V primeru Žapuž je na voljo denar za urejanju priklopov na kanalizacijo, na pa tudi na vodovod. Te so, pravijo na občini, doslej plačevali lastniki stavb. Izjema v zadnjem času so priključki na vodovod Malo Polje in Avžlak, ki bodo stali v povprečju več kot 2200 evrov. A svet občine je sklenil, da bodo občani plačali 1500 evrov, razliko pa bo kril ajdovski proračun.

Za občinski proračun malo, za družinske pa dosti

Krajani Žapuž s pojasnilom, da občina nima denarja za subvencije, čeprav so do njih upravičeni, niso zadovoljni. “To ne more biti odgovor na naš predlog. Odlok je jasen. Zahteva pa malo politične volje. Denar je mogoče zagotoviti, če se svetniki tako odločijo. Nenazadnje gre za manj kot 30 hiš, zato se to ne bi tako poznalo v proračunu občine, zelo pa blagajni posameznega gospodinjstva,” pravi krajanka Žapuž. Svoje pomisleke in zahteve so predstavili upravi občine.

Krajani so ocenili tudi, da jim je Komunalno stanovanjska družba Ajdovščina nekatere stroške dela za vodovodne priključke zaračunala brez zakonske podlage. Na občini pojasnjujejo, da se kot priključek (ki je last občana in ni del javnega vodovoda) šteje del od glavne cevi do jaška z vodomerom in nato do hiše.

“Ocenjujem, da smo večino pomislekov in problemov rešili. Nejevolja občanov je v večini primerov izhajala iz predračunskih vrednosti in ocen stroškov za izdelavo priključkov in tudi že izdanih računov, ki so bili v posameznih delih prevrednoteni ali pa so bile postavke le ocenjene in se niso ujemale z dejansko izvedenimi količinami. Vse to se je in se bo še preverilo. Občanom bomo zaračunali le tisto, kar je bilo izvedeno, in samo tisto, kar so dolžni plačati,” pojasnjuje direktor občinske uprave Janez Furlan. Ni se pa izjasnil, ali bodo dobili tudi subvencije, ki jih predvideva odlok.

Krajani po sestanku niso bili pretirano navdušeni in še pričakujejo pojasnila. Izvedeli pa so že, da bodo lastniki objektov plačali gradnjo vodovodnih jaškov z merilnimi garniturami in stroške priključitve na javno vodovodno omrežje.Kot je pojasnil Peter Kete iz oddelka za investicije, gospodarstvo in gospodarske javne službe, bodo Žapužanom odgovorili pisno. S Komunalno-stanovanjsko družbo pa so se dogovorili, da lahko do septembra počaka z izstavljanjem računov.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano