Gost bo lahko šel z “vešpu u butiehcu”

Poslej bo šest briških turističnih kmetij tistim gostom, ki bodo pri njih prespali vsaj eno noč, ponujalo možnost potepa po Brdih in okolici z električnimi skuterji. In tudi ti se bodo lahko po novem ustavljali na gradu Dobrovo v Briški butiehci, prvi trgovini z vsemi briškimi spominki.

Včeraj so električne skuterje že preizkusili Foto: Ambrož Sardoč
Včeraj so električne skuterje že preizkusili Foto: Ambrož Sardoč

DOBROVO > “Že ko sem skuterja pripeljal na kmetijo, so me nemški gostje spraševali, kdaj ju lahko dobijo v uporabo,“ pravi Sebastjan Mavrič z medanske turistične kmetije Belica turizem, ene od šestih, ki sodelujejo v z denarjem EU podprtem projektu Eko mobilni turizem z električnimi skuterji. Ostali sodelujoči so kmetiji Breg pri Golem Brdu in Šibav (Neblo), Domačija Kabaj Morel (Šlovrenc) ter Češnjev gaj in Almavisto (obe Vipolže). Našteti ponudniki imajo zdaj doma po dva električna skuterja in ju bodo dajali na razpolago tistim gostom, ki pri njih prespijo vsaj eno noč.

Goste bi zadržali dlje

Včeraj pa so pod obokanem delom obzidja gradu na Dobrovem odprli Briško butiehcio, prvo prodajalno spominkov v Brdih. Na enem mestu bo možno kupiti različne spominke izpod rok obrtnikov in kmetov, od nakita in keramike do oljčnega olja. Za uvod je v trgovino 18 ponudnikov prineslo več kot sto artiklov. Trgovina je odprta vsak dan od 9. do 17. ure, med vikendi in prazniki pa je obratovalni čas zamaknjen za eno uro.

“S tem nadgrajujemo turistično ponudb Brd,” je direktorica briškega zavoda za turizem Ariana B. Suhadolnik dejala včeraj na Dobrovem. Tam so predstavili rezultate projekta, začetega lani poleti, ki so ga po njenih besedah uresničili izjemno hitro. Iz programa za razvoj podeželja Leader sta Občina Brda in zavod od podpori RRA severne Primorske in v partnerstvu s kmetijami dobila 85 odstotkov denarja iz EU za nakup 15 skuterjev ter promocijske materiale in dejavnosti. Vse skupaj je vredno slabih 38.000 evrov, del denarja so prispevali ponudniki.

Skuterjev se sicer zaradi sofinanciranja iz EU ne sme dajati v izposojo, njihov namen pa je zadržati goste čim dlje časa v Brdih. “Zato, ker skušamo gostu vselej kaj dodatnega ponuditi in ga skušamo spodbuditi, naj ostane, smo se odločili za skuterje,” je povedal Sebastjan Mavrič. Kot je pojasnil, so njihovi gostje večinoma nemško govoreči. Na kmetiji se v visoki sezoni zadržijo tudi teden dni in iz Brd hodijo na izlete ali pa pridejo v Medano počivat in dobro jest. Veliko so doslej povpraševali po drugačnih oblikah prevoza po okolici, ne z avtom.

“Kupili smo tudi kombi, s katerim jih vozimo na izlete,” je povedal Mavrič. Edi in Zlatka Prinčič z domačije Češnjev gaj, kjer turisti, kot pravita, navadno prenočijo nekaj dni, pa pravita, da mnogi njuni gostje s seboj pripeljejo kolesa. Sklepati torej gre, da bo tudi tamkajšnji par skuterjev dobrodošel.

Za eno nočitev štiri ure vožnje

Novi skuterji zmorejo z eno polnitvijo prevoziti 55 kilometrov, dosežejo hitrost 45 kilometrov na uro, polni se jih lahko na vsaki električni vtičnici. Ena polnitev stane 45 stotinov.

Kot je povedala vodja briškega TIC Erika Kovačič Marinič, predstavlja projekt mopedov nadaljevanje lani vpeljanih električnih koles, ki jih sicer izposojajo komur koli in niso namenjena le gostom posameznih domačij. “Kdor bo na eni od teh kmetij prespal eno noč, bo lahko skuter uporabljal štiri ure, tistemu, ki bo tam ostal dva dni, bo skuter na voljo ves dan,” je dejala Kovačičeva. Obenem je v Brdih “v igri” tudi podoben projekt uvedbe električnih avtomobilov, namenjenih turistom, še prej pa nameravajo v občini postaviti tri polnilnice za takšne štirikolesnike.

V Brdih letos izvajajo še nekaj projektov, ki jih sofinancira EU, po besedah direktorja občinske uprave Andreja Markočiča pa so bili posebej uspešni prav pri pridobivanju denarja iz programa Leader, iz katerega so na tem koncu Slovenije za 33 projektov porabili ves razpoložljivi znesek, 700.000 evrov.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano