Golob je v mestnem svetu redka ptica

Nikoli se ne zgodi, da bi se seje mestnega sveta udeležili vsi svetniki. A velika večina jih ne “šprica”, trije v tem mandatu niso nikoli manjkali. Redka ptica, ki se komaj kdaj prikaže, pa je Robert Golob.

Ko pride Robert Golob, je “praznik”  Foto: Leo Caharija
Ko pride Robert Golob, je “praznik”  Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > “Biti svetnik ne pomeni, da se z dobrobitjo Novogoričanov ukvarjaš enkrat na mesec, ampak da se s širšim interesom ukvarjaš vsak dan,” odgovarja Golob.

Mestnemu svetniku pripadajo nagrade: za udeležbo na redni seji mestnega sveta 442,16 evra, na izredni in nadaljevanju seje mestnega sveta 70,75 evra, za vodenje svetniške skupine prav toliko, za udeležbo na seji delovnega telesa mestnega sveta 106,12 evrov. Ne glede na to pa lahko na mesec dobijo izplačano največ 7,5 odstotka plače župana, torej največ 265,29 evra. V primeru, da se svetnik seje ne udeleži ali da je na njej prisoten manj kot dve tretjini časa, ne dobi plačila.

Tisti cinični bi rekli, da je praznik, ko Robert Golob pride na sejo mestnega sveta. Golob je nosilec svoje Liste Roberta Goloba. Na sejo je sicer zavil 19. decembra, a je po dobri uri odkorakal. Pred tem se je nazadnje prikazal novembra 2012. Golob, ki je hkrati direktor energetskega podjetja Gen-I in podpredsednik Pozitivne Slovenije, ima očitno veliko opravkov. Lani se je, kot rečeno, prikazal enkrat na kratko, predlanskim je prišel le na štiri od 14 sej. Od skupno 45 sej v tem mandatu, vključno z izrednimi in nadaljevanji sej, se je udeležil le dvanajstih, 33-krat je manjkal. Za odsotnost se je le petkrat opravičil. Pa čeprav poslovnik občine pravi, da mora svetnik odsotnost sporočiti.

“Udeležil sem se toliko sej, kolikor mi je čas oziroma so mi delovne obveznosti dopuščale. Prepričan pa sem, da delo mestnega svetnika ni samo in ne more biti vrednoteno po sedenju na sejah. Tako razmišljanje sodi na smetišče zgodovine,” odgovarja Golob in poudarja, da se je treba raje vprašati, kaj kdo naredi za Novogoričane. In našteva: v tem mandatu se je preko združenja EZTS GO posvečal zagonu čezmejnega združenja obeh Goric, “ker kot gospodarstvenik verjamem, da je treba priložnosti za nova delovna mesta, nadaljnji razvoj goriškega gospodarstva iskati v širšem evropskem prostoru.” Udeležil se je preko 30 sej in sestankov združenja, kot predstavnik občine je njegov podpredsednik, pravi. “Kot mestni svetnik sem večkrat posredoval pri poslancih v državnem zboru in pri vladi v različnih zadevah, ki se tičejo delovanja mestne občine, nazadnje pri uvrstitvi projekta CERO na prednostno listo za črpanje evropskih sredstev,” navaja in dodaja, da si prizadeva urediti mnogih perečih problemov, ki se leta in leta niso reševali. Pa da kot direktor Gen-I, odgovoren za zaposlitev stotih diplomantov “več prispevam k dobrobiti prebivalcev Nove Gorice, kot kateri drug svetnik, ki vestno sedi na sejah.” Ni pa odgovoril, zakaj se za odsotnosti vsaj ne opraviči oziroma zakaj svojega mesta, če že nima časa, odstopi naslednjemu članu svoje liste.

Mestna občina za neprisotnost lahko sankcionira člane odborov mestnega sveta. To pa ne velja za mestne svetnike, ki so izvoljeni predstavniki. Če ne pridejo, pač ne dobijo plačila. In to je vse.

Od ostalih je večkrat zadržan tudi svetnik SD Aleš Jakin, ki je manjkal 15-krat, od tega osemkrat brez opravičila. Tudi Mirjam Bon Klajnšček iz Golobove liste in poslanka PS je bila desetkrat odsotna, a se le trikrat ni opravičila. Med tistimi, ki so manjkali na približno četrtini sej, sta še LDS-ovka Lara Beseničar Pregelj (12 odsotnosti) in nekdanji LDS-vec, sedaj pa samostojni svetnik Srečko Tratnik, ki je manjkal enajstkrat.

Trije svetniki niso manjkali nikoli: Miran Müllner (SNS), Miro Kerševan (ZZP) in Marko Tribušon (Lista obrti in podjetništva). Pet jih je manjkalo enkrat, devet dvakrat ... Tudi ostali bolj ali manj ne “špricajo”. “Vaščani so mi dali glas, žalostno bi bilo, če na seje ne bi hodil,” pravi Miro Kerševan iz Gradišča nad Prvačino. Za Mirana Müllnerja, ki je v treh mandatih manjkal le enkrat, gre za odgovornost: “Če se greš neko stvar resno, se moraš tega držati. Seje so napovedane vnaprej, neodgovorno je, če si svetnik kljub temu ne organizira časa, da bi se je udeležil.” In postreže s primerjavo iz športa: “Ne morem si predstavljati nogometnega kluba, v katerem, na primer, trije igralci preprosto ne bi hodili na tekme...”

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano