Glavna težava so slabi odnosi

Svet zavoda šempetrske bolnišnice še čaka na odgovore pristojnih inštitucij o tem, ali je bilo javno naročanje v zavodu dejansko sporno in koruptivno. Njegova predsednica Elvira Šušmelj pa meni, da glavno težavo v bolnišnici predstavljajo slabi odnosi med vodstvenimi delavci.

Elvira Šušmelj Foto: Daniel Novakovic
Elvira Šušmelj Foto: Daniel Novakovic

ŠEMPETER >Splošna bolnišnica Dr. Franca Derganca se je konec februarja znašla pod drobnogledom javnosti zaradi domnevne korupcije pri naročanju zdravil. Očitki so leteli na dejstvo, da je bolnišnična lekarna zdravila nabavljala prek družbe Gopharm, ki jo vodi hčerka vodje lekarne.

“Vso dokumentacijo o tej zadevi smo poslali pristojnim inštitucijam v reševanje. Odgovorov še nimamo, verjamem pa, da bodo komisija za preprečevanje korupcije, računsko sodišče in ministrstvo za zdravje to pregledali in po potrebi ukrepali,” je povedala predsednica sveta zavoda Elvira Šušmelj.

Prave težave so drugje

Šušmeljeva se ob dvigu prahu okrog omenjene teme ne more znebiti občutka, da je šlo le za kost, vrženo javnosti, in je vse skupaj prišlo na dan z namenom preusmeritve pozornosti od dejanskih težav, ki jih ima bolnišnica. “Na prvem mestu so predvsem slabi odnosi med vodstvenimi delavci, te pa lahko izboljšajo le sami,” je pojasnila in dodala, da je prvi odgovoren za to direktor zavoda, od katerega tudi pričakuje, da bo za to poskrbel čim prej.

Druga velika težava so po njenem prepričanju razlogi, ki so pripeljali do predloga za ukinitev nevrologije. Ozadja sicer ne pozna, prepričana pa je, da sodobna bolnišnica ta oddelek potrebuje, saj je nevroloških težav vse več. Kot problematično je omenila še nerešeno vprašanje urgentnega centra in možnost prenosa mikrobiologije na zunanji zavod.

Prijavo še preverjajo

“Od reševanja teh težav je odvisna prihodnost te bolnišnice. S tem se je treba ukvarjati, zgodbe okrog javnega naročanja pa je treba prepustiti pristojnim organom,” je še pojasnila.

Sklep sveta zavoda o imenovanju strokovne komisije, ki bo sama pregledala postopke naročanja, če iz Ljubljane v 14 dneh ne bo odgovorov, sprejet na zadnji seji, 11. marca, je ocenila kot preuranjen. Po njenem mnenju bi bilo treba to odločitev znova pretehtati.

Na KPK so včeraj potrdili, da so prijavo sveta zavoda prejeli in da je zadeva v fazi predhodnega preizkusa, v katerem komisija oceni verodostojnost oziroma zadostnost razlogov za uvedbo preiskave.

Na računskem sodišču so pojasnili le, da so v marcu prejeli pobudo za pregled poslovanja v šempetrski bolnišnici, odgovor z ministrstva za zdravje pa še čakamo. NACE NOVAK


Najbolj brano