Gasilci bi se hitro odzvali, a na poti jih čakajo ovire

Na sedežu Občine Šempeter-Vrtojba v dvorcu Coronini so včeraj pripravili vajo reševanja ob požaru. Gasilci bi se hitro odzvali, a na koncu poti so jih čakale ovire.

Gasilci bi za reševanje iz sedeža občine nujno potrebovali lažji dostop
Gasilci bi za reševanje iz sedeža občine nujno potrebovali lažji dostop 

ŠEMPETER> Ker dvorec stoji znotraj ograjenega območja bolnišnice, interventna pot do stavbe pa vodi čez šempetrski trg, so z reševalno vajo preizkusili tudi dostopnost poslopja. “Bila je otežena,” pravi poveljnik šempetrske civilne zaščite (CZ) Stane Črvič. Dostop za gasilce lahko zaseda kakšen avto, tam lahko stojijo stojnice. Tokrat sicer teh ovir ni bilo.

Občini je CZ izročila defibrilator, ki bo nameščen v avli dvorca Coronini in bo za pomoč v sili na voljo komurkoli. To je del vseslovenskega projekta.

Gasilce poklicne enote, ki so do dvorca prihiteli iz Nove Gorice, pa je najkrajša pot vodila mimo zapornice pri ograji bolnišnice. “Pri zapornici so izgubili minuto, dve, ker vratar ni vedel, da prihajajo. Potem pa so morali voziti še med avti, parkiranimi tu in tam,” pravi Črvič. Težavo z zapornico bi lahko rešili tako, da bi center 112 v podobnih primerih obvestil še bolnišnico oziroma vratarja, bodo pa vse skupaj analizirali, pravi Črvič, in z občino ugotavljali, kaj je najboljša rešitev. Treba se bo dogovoriti z bolnišnico. Interventno pot prek trga pa bi po mnenju Črviča lahko razširili, če bi porušili stavbo s prodajalnami pred ograjo dvorca. V njem sicer tudi ni hidrantov, a to ni problem, pravi Črvič. Hidranti so v bližini, sicer pa gasilci vselej najprej uporabijo vodo iz cistern svojih vozil. Stavba tudi nima zasilnega stopnišča, a rešitev obstaja. “Zato je bila vaja toliko bolj poučna za gasilce. Če vedo, da morajo reševati iz nedostopnih nadstropij, se na to pripravijo. To smo tudi preizkusili in smo s pomočjo avtolestve ponesrečenca reševali skozi okno.”

In prav tako zgledna je bila hitrost odziva gasilcev, pri čemer sta v vaji sodelovali PGD Šempeter in poklicna gasilska enota Nova Gorica (ter policija in CZ). “Enota je za pot potrebovala dobrih sedem minut, šempetrsko društvo štiri. In treba je povedati, da se je kljub delovniku odzvalo veliko prostovoljcev, pri čemer niso bili seznanjeni, kdaj vaja bo,” poudarja Črvič.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano