“Fosili” niso več sodobni, les je spet

Na gradu Dobrovo so včeraj podpisali pogodbe za zamenjavo kotlov na kurilno olje s kotli na lesno biomaso v nekaterih šolah in vrtcih na Primorskem.

Zakaj bi kurili  nafto iz tujine, ko pa je moč kuriti les iz domačih gozdov ...
Zakaj bi kurili nafto iz tujine, ko pa je moč kuriti les iz domačih gozdov ... 

DOBROVO> Gre za del projekta Obnovljivi viri energije v Primorskih občinah, ki ga je podprl Švicarski sklad in v katerem sodeluje osem občin (Brda, Cerkno, Ilirska Bistrica, Koper, Piran, Pivka, Šempeter-Vrtojba, Tolmin) ter Triglavski narodni park (TNP). Projekt so ob pomoči agencije Golea razvili iz zamisli o postavitvi sončne elektrarne na protihrupno ograjo ob vipavski hitri cesti pri nekdanjem MMP Vrtojba, za kar so že podpisali pogodbo z izvajalci del.

Gradnja centrale, ki naj bi na leto proizvedla 183 megavatnih ur energije, naj bi stala 1,6 milijona evrov. Ker bo šempetrska občina s tem sama proizvajala elektriko, bo na tem področju prihranila predvidoma 36.188 evrov na leto (po zdajšnjih cenah). Nekaj čez 1,8 milijona evrov pa projekt namenja posodabljanju enajstih večjih kotlovnic na Primorskem, pretežno v šolah, ki skupaj ogrevajo 27 poslopij. To so šole, vrtci in ponekod takšne ali drugačne dvorane v Kojskem, Cerknem, Ilirski Bistrici Knežaku, Hrvatinih, Ankaranu, Šmarjah, Sečovljah, Svetem Petru, Košani in Pivki, knjižnica Cirila Kosmača v Tolminu ter stavbe TNP v Trenti. Projekt vključuje tudi nekatere izobraževalne dejavnosti. NR


Najbolj brano