Enim je dala zastonj, zdaj pa bi zaračunala

Ne, v zameno za objekte na nekdanjih mejnih prehodih občina državi ne bo odstopila prostorov v mestni hiši ali v njeni bližini, novogoriški župan Matej Arčon zavrača predlog ministrstva za pravosodje in javno upravo. In opozarja, da je država občino postavila v neenakopraven položaj. Še vedno sicer upa, da se bodo dogovorili o brezplačnem prenosu.

Objekt v Solkanu  bi ministrstvo prodalo, na občini pa opozarjajo, da še vedno ni odstranilo motečega nadstreška
Objekt v Solkanu bi ministrstvo prodalo, na občini pa opozarjajo, da še vedno ni odstranilo motečega nadstreška 

NOVA GORICA, LJUBLJANA>“Prepričani smo, da izkazani javni interes narekuje brezplačen prenos mejnih objektov z ministrstva v last mestne občine. Za to se trudimo že vse od leta 2007, v tem času pa je po naših podatkih že prišlo do nekaterih brezplačnih prenosov objektov z države na občine. To bi pomenilo, da smo s sprejemom vaše ponudbe pristali na neenakopravno obravnavo. Sporočamo vam torej, da ne pristajamo na vaše pogoje in upamo, da bomo prišli do enakopravne rešitve glede na prakso, ki že obstaja,” novogoriški župan Matej Arčon v odgovoru, ki je na ministrstvo za pravosodje in javno upravo romal te dni, zavrača “nespodobno povabilo”.

Če bi mestna občina postala lastnica mejnih objektov, bi carinarnico na Pristavi preuredili v muzej tihotapstva, tisto v Solkanu v informacijsko turistično točko, za ono na Erjavčevi ulici pa bi vsebine prispeval tudi goriški Kinoatelje, ki se je v ta namen z Društvom humanistov Goriške, Društvom Krea ter Društvom arhitektov severne Primorske povezal v nekakšen konzorcij.

Kot smo pisali v PN, je namreč ministrstvo obrnilo ploščo in mejnih objektov po novem ne namerava več odstopiti brezplačno, pač pa od občine zahteva, da ji v zameno odstopi primerne prostore v novogoriški mestni hiši ali v njeni bližini, s čimer naj bi odpravljalo prostorsko stisko novogoriške upravne enote.

Država bi jih kar prodala

Država ima resnično različne vatle, ko objekte prenaša na lokalne skupnosti. Medtem ko sta občini Brda in Miren-Kostanjevica pred leti objekte na nekdanjih mejnih prehodih z Italijo dobili brezplačno, pred kratkim pa se je, na primer, ministrstvo za obrambo odločilo, da bo nekdanjo vojaško stražnico na Livku prav tako brezplačno odstopilo kobariški občini, ministrstvo za pravosodje in javno upravo vztraja, da ne da ničesar zastonj. Še več, mestni občini sporoča, da če njenega predloga ne bo sprejela, bo objekt na Erjavčevi ulici prenesla na Carinsko upravo, ki naj bi tam uredila carinski muzej, ostali objekti pa bodo prednostno prodani, glede na to, da je ministrstvo že prejelo nekaj vlog za odkup.

“Niso vse vsebine primerne”

Arčon pojasnjuje, da ima upravna enota v mestni hiši po zakonu že od leta 1995 prostore brezplačno v uporabi. “Poleg tega ima država v Novi Gorici še kar nekaj praznih prostorov, naj najprej te zapolnijo,” med drugim utemeljuje, zakaj predlog ministrstva ni smiseln. Ob tem opozarja, da je mestna občina pred več kot petimi leti dala vlogo za brezplačni prenos z vsebinami, ki bi jih tja umestili: “Od nas so dobili vse dokumente, naj zaključijo postopke.” Glede na to, da namerava država te objekte prodati, opozarja, da vsakršna vsebina tja ne sodi. “Nekdanji mejni prehodi so namreč ogledalo države, saj so prva stvar, ki jih tujci vidijo,” poudarja Arčon. Ki pa, kot rečeno, še vedno upa, da bi se vendarle lahko drugače dogovorili.

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano