Država se igra z milijoni

V šempetrski bolnišnici so vse bolj zaskrbljeni. Namesto da bi ministrstvo za zdravje končno izbralo izvajalca, ki bo gradil urgentni center, je izločilo vsa štiri podjetja, ki so se prijavila. Ministrstvo se bo z njimi pogajalo. Če se bodo zamude kopičile, kot so se doslej, se lahko zgodi, da bodo izgubili milijone EU za naložbo.

Darko Žiberna: “Bolnišnica je naredila vse, kar je lahko” Foto: Leo Caharija
Darko Žiberna: “Bolnišnica je naredila vse, kar je lahko” Foto: Leo Caharija

ŠEMPETER > V šempetrski bolnišnici so pričakovali, da bo ministrstvo za zdravje že septembra izdalo sklep o izbiri izvajalca, vendar se to nikakor ni zgodilo. Svet zavoda je ponovno opravil popravek projektne dokumentacije v upanju, da bo do izbora izvajalca gradbenih del in dobaviteljev opreme le prišlo. Zaposleni in organi zavoda so že več mesecev zelo zaskrbljeni zaradi zelo velikega zastoja pri izvajanju javnega naročila Urgentni center Nova Gorica. Direktor Darko Žiberna in predsednica sveta zavoda Elvira Šušmelj sta že konec lanskega leta poudarila, da se ne morejo znebiti vtisa, da jih pri tej investiciji nekdo iz ozadja stalno potiska na stranski tir.

Zdaj v pogajanja z izločenimi podjetji

Dobre tri mesece kasneje se zadeve niso obrnile na bolje. Nasprotno. Ministrstvo za zdravje je šest mesecev odločalo, nato pa zaradi nepopolnih prijav izločilo vse štiri ponudbe podjetij, ki bi gradile urgentni center. Na ministrstvu zdaj zagotavljajo, da se bodo z izločenimi podjetji - SGP Zidgrad, IMP PPS v skupni ponudbi s Kolektorjem Koling ter CPG, Strabag in VG5 - pogajali. Če ne bo težav z revizijami ali kakršnih koli drugih zapletov, bi se lahko gradnja urgentnega centra začela v nekaj mesecih, si obetajo.

A prav zapleti in zamude so bili doslej edina gotova stvar pri vsej dolgo napovedovani in zdaj že mučni naložbi. V Šempetru so imeli namreč gradbeno dovoljenje v rokah že leta 2008, tudi denar v državni blagajni je bil zagotovljen. Ministrstvo pa je takrat zahtevalo, naj počakajo na skupni projekt urgentnih centrov, za katerega bodo dobili denar EU. V bolnišnici so se prilagodili, spet dobili vso dokumentacijo in gradbeno dovoljenje. Pa tudi to ni bilo dovolj, da bi se gradnja začela.

Žiberna: Naredili vse, kar smo lahko

Šest let po izdaji prvega gradbenega dovoljenja je vrag odnesel šalo. Približno 6,5 milijona evrov vreden urgentni center, za gradnjo in opremljanje katerega bo bolnišnica plačala 2,7 milijona, ostalo pa država prek Evropskega sklada za regionalni razvoj, mora biti končan do konca prihodnjega leta, sicer bodo milijonom iz EU lahko le pomahali v slovo. Ker ne v bolnišnici ne v državi tega denarja ne bi mogli zagotoviti, bi s tem v slovo pomahali tudi urgentnemu centru. “Bolnišnica je naredila vse, kar je lahko. Ministrstvu smo izdali soglasje, da začne pogajanja s ponudniki. Projekt je postavljen v časovno stisko, zaradi birokratskih zapletov pa se lahko celo zgodi, da so ogrožena evropska sredstva,” svari Žiberna. Na ministrstvu so kljub temu za zdaj še kar optimisti ...

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano