Družba Primorje mora obstati

“Na vlado bomo apelirali, naj se čim prej vključi v sanacijo Primorja. Ocenjujemo, da je sanacijski program dober in želimo, da se družba ohrani, saj je pomembna za vso Slovenijo,” se je glasil sklep izredne seje sveta regije.

Poslanke, poslanci in župani severne Primorske  soglašajo, da bi imel padec Primorja negativne posledice za regijo, pa tudi za celotno Slovenijo
Poslanke, poslanci in župani severne Primorske soglašajo, da bi imel padec Primorja negativne posledice za regijo, pa tudi za celotno Slovenijo  

AJDOVŠČINA>“Odločili smo se, da se po svojih močeh vključimo v reševanje Primorja. Vodstvo družbe nas je seznanilo s težavami. Ocenili smo, da je treba začeti zadeve reševati pri lastnikih, kar bi bilo jamstvo za to, da lahko državo pozovemo, naj se tvorno vključi v reševanje družbe,” je po izredni seji Sveta regije, ki je bila namenjena seznanitvi s stanjem v Primorju, povedal predsednik sveta in idrijski župan Bojan Sever.

Naj prodajo svoje deleže

“Država naj dobro premisli in preračuna, kaj je bolje zanjo - da plačuje 1348 zdaj zaposlenim, ki bi v primeru črnega scenarija ostali brez dela, nadomestila za brezposelnost, ali da poskuša z vložkom 10 do 18 milijonov evrov ohraniti družbo,” je Sever še povzel enotno mnenje županov in sodelujočih severnoprimorskih poslancev.

Kot je dodal, bi padec Primorja pomenil težave za vso Slovenijo, saj bi s tem potonilo zadnje gradbeno podjetje, ki bi lahko s svojimi referencami kandidiralo na kakšnem odmevnem razpisu.

Ob zahtevah po spremembi lastniške strukture, kar je za banke in državo pogoj za pristop k reševanju podjetja, je Sever izrazil prepričanje, da bi morali imeti lastniki zdaj toliko modrosti, da bi se umaknili oziroma svoje deleže prodali bankam za en evro.

Časa ni več veliko

Predsednica uprave Primorja Marjana Novak je povedala, da vkolikor sanacijski program ne steče do konca marca, za Primorje ne bo več rešitve. V zvezi s samim sanacijskim programom, ki so ga banke upnice že ovrednotile, je povedala, da bi skupni prispevek bank znašal približno 55 milijonov evrov. Dodala je še, da je ta znesek še vedno prenizek, zato so banke predlagale, da bi svoj delež k sanaciji prispevala tudi država.

“Izračunali smo, da bi se teh 18 milijonov evrov vloženih sredstev državi vrnilo v manj kot dveh letih, če upoštevamo samo to, koliko stane en brezposelni na zavodu,” je še povedala Novakova in dodala, da prisilna poravnava v gradbenem podjetju ni opcija, in bi, tudi če bi jo uvedli, vodila v stečaj.

Za razumno rešitev

V zvezi s trenutnim poslovanjem družbe pa je povedala, da ima Primorje za letošnje leto že zagotovljenih za 110 milijonov evrov poslov, od teh za 74 milijonov evrov v tujini, cilj pa je 180 milijonov evrov. “Stečaj Primorja ni samo katastrofa za ajdovsko občino ali Vipavsko dolino ali Primorsko, ampak za državo, za banke in za politiko. Računam na razumno rešitev s strani vladajoče politike in bank,” je menil ajdovski župan Marjan Poljšak, ki je tudi izrekel zaupanje sedanji upravi Primorja in sanacijskemu programu. Sklenil je s prepričanjem, da bi družba uspešno poslovala tudi v polovični ali stoodstotni državni lasti.

NACE NOVAK


Najbolj brano