Dovolj imajo oderuškega sistema

V Agroindu ne zmorejo plačevati stroškov omrežnine vode in kanalščine, zato so Občino Vipava zaprosili, naj spremeni občinski odlok. Opozarjajo, da gre za oderuški sistem obračunavanja, ki nima nič skupnega z dejansko porabo vode. Do avgusta so porabili za 2986 evrov vode, skupaj z dajatvami pa morajo plačati kar 69.000 evrov.

V Agroindu so do avgusta porabili za  slabih 3000 evrov vode, z dajatvami pa bi morali plačati kar 23-krat več Foto: Leo Caharija
V Agroindu so do avgusta porabili za slabih 3000 evrov vode, z dajatvami pa bi morali plačati kar 23-krat več Foto: Leo Caharija

VIPAVA > V vipavskem Agroindu so ob sanacijskem programu, nujnem za preživetje družbe, in varčevanju, ki vključuje tudi zmanjševanje števila zaposlenih, pod drobnogled vzeli visoke stroške omrežnine za vodo in kanalščine. Družba je komunalne storitve že lani plačevala z večmesečno zamudo, letos se je iz naslova dajatev in omrežnin nabralo že za približno 70.000 evrov dolga, pravi predsednik uprave družbe Boris Jež. Po lani sprejeti uredbi, na kateri temelji tudi občinski odlok, bi moral Agroind do letošnjega avgusta plačati za vodo dobrih 69.000 evrov, dejansko pa so porabili za 2986 evrov vode.

Jež opozarja, da družba v težkih gospodarskih razmerah ne zmore več plačevati tako visokih stroškov. Moti jih, da obračun ne temelji na dejanski porabi vode, ki je bistveno manjša, kot je bila še pred nekaj leti. Zlasti, ker njihova enota Mlekarna kot velika porabnica vode že od januarja ne deluje več. “Porabo vode smo občutno zmanjšali in smo v absurdni situaciji, ko plačujemo le še dajatve in omrežnino. Dejanski strošek vode predstavlja le še 0,07 odstotka celotnega stroška za vodo, kar je nesprejemljivo. Do avgusta je bil strošek vode v Mlekarni okroglih 47.000 evrov, od tega smo za dejansko porabo plačali tisoč evrov. To je oderuško, zato predlagamo spremembo občinskega odloka in znižanje omrežnine za vodo in kanalščine,” pojasnjuje Jež. V družbi predlagajo tudi dobropis za letošnji znesek omrežnine in kanalščine za Mlekarno, ki že od januarja ne deluje več.

“Od občine in javnega podjetja pričakujemo, da bosta našo zahtevo upoštevala, sicer bom v korist družbe uporabil vse pravne možnosti,” je napovedal Jež.

V občinskem odboru za gospodarstvo so predlagali, da bi družba in občina neporavnane obveznosti poskušali rešiti s kompenzacijo: Agroind bi v zameno za plačilo občini odstopil zemljišča ob Vinarski cesti, s čimer se strinja tudi župan Ivan Princes.Boris Jež je do predloga zadržan in pravi, da je treba iz obračuna najprej izločiti neupravičene stroške.

Župan dodaja še, da gre za sistemsko napako, ki jo bo treba rešiti na državni ravni, a obljublja, da bo tudi občina poskušala najti rešitev. Ena je, po njegovih besedah, v napovedani prodaji Mlekarne novemu lastniku, s čimer bosta iz večjega “industrijskega” uporabnika nastali dve manjši družbi, ki bosta že v osnovi manj obremenjeni.

Prevetrili naj bi tudi občinski odlok in preverili možnost drugačne delitve stroškov obveznih gospodarskih javnih služb med gospodinjstva in gospodarstvo. ALENKA TRATNIK


Najbolj brano