Domove bi si radi greli ceneje

Stanovalci Nove Gorice, priključeni na omrežje daljinskega ogrevanja, s katerim upravlja družba Kenog, pred začetkom kurilne sezone opozarjajo, da pristojni niso naredili nič za znižanje cen. V Kenogu odgovarjajo, da brez vlaganj v omrežje to ne bo mogoče.

Kritike na račun ogrevanja prihajajo predvsem iz Ulice Gradnikove brigade in Cankarjeve ulice Foto: Nace Novak
Kritike na račun ogrevanja prihajajo predvsem iz Ulice Gradnikove brigade in Cankarjeve ulice Foto: Nace Novak

NOVA GORICA > V družbi Komunalna Energetika (Kenog), ki upravlja s sistemom daljinskega ogrevanja v Novi Gorici, na katerega je priključenih 77 stanovanjskih blokov s 3007 stanovanji in 150 poslovnih prostorov ter ustanov, se pripravljajo na začetek kurilne sezone.

Pričakujejo, da bodo z ogrevanjem začeli v prvi polovici oktobra, sicer pa je to odvisno od vremena. Po zakonu so dolžni s kurjenjem začeti, ko se temperatura trikrat zapored ob 21. uri spusti pod dvanajst stopinj Celzija. Cen svojih osnovnih storitev zaenkrat ne bodo spreminjali, v prihodnje pa bodo odvisne predvsem od cen plina, ki pa jih vnaprej ni mogoče predvideti.

Ob skorajšnjem začetku kurilne sezone je znova slišati tudi kritične glasove. Slišati je tiste, ki se ne strinjajo s cenami daljinskega ogrevanja v mestu in imajo pripombe nad kakovostjo. “Mi bi radi samo kvalitetno in poceni ogrevanje. Nič drugega,” je v imenu civilne iniciative Za pravice Nove Gorice povedal Bojan Kenda. Poudaril je tudi, da se jim ne zdi korektno, da stroške občinske službe, kar Kenog na nek način je, obešajo samo na stanovalce Cankarjeve ulice in Ulice Gradnikove brigade.

Navijajo za nižje cene

“Služba dela za vso občino. Fiksne stroške bi nam lahko prepolovili. Trdimo, da jih trenutno plačuje le osmina gospodinjstev. Pa tudi ceno energenta se da znižati,” je še povedal Kenda in dodal, da je že prejšnji direktor Kenoga napovedoval do dvajset odstotkov nižji variabilni del cene po preteku pogodbe z Adriaplinom. Zdajšnji direktor Marko Bucik pa naj bi jim na sestanku zatrjeval, da imajo zvezane roke, ker je pogodba takšna kot je.

V civilni pobudi so tudi na mestno občino naslovili vprašanje, zakaj ne poskrbijo za drugega dobavitelja, na primer Gen-i, ki je trenutno najcenejši. Prejeli je odgovor, da bi bilo to koruptivno dejanje, ker je direktor Gen-i Robert Golob hkrati mestni svetnik, nato pa so za mnenje zaprosili komisijo za preprečevanje korupcije in ta je koruptivnost takšne pogodbe zanikala.

Izpostavili so tudi zanje sporno imenovanje nekdanjega direktorja Gojmirja Mozetiča na mesto svetovalca direktorja, potem ko mu je v začetku marca potekel mandat.

Kadrovsko so podhranjeni

Bucik je v zvezi z omenjenim imenovanjem pojasnil, da je Mozetičeva pogodba o zaposlitvi delodajalca zavezovala k zagotovitvi primernega delovnega mesta po preteku mandata. “Direktor, ki je bil tu tri mandate, si je najbrž pridobil nekaj izkušenj in lahko še koristi ta kratek čas do konca leta, ko bo izpolnil pogoje za upokojitev. V tem ne vidim nič slabega. Zelo vesel bom, če bomo uspeli v bodoče zaposliti še koga, saj smo kadrovsko podhranjeni,” je povedal Bucik. Dodal je, da je bilo v družbi pred nekaj leti enkrat več zaposlenih.

Kar se tiče možnosti za prepolovitve fiksnih stroškov ogrevanja in navedb, da so ti trenutno na plečih osmine gospodinjstev, priklopljenih na omrežje, je Bucik odgovoril, da so fiksni stroški breme vseh uporabnikov in niso omejeni le na ti dve ulici.

Brez vlaganja ne bo nižjih cen

Glede pridobitve ugodnejšega ponudnika za dobavo energenta, to je zemeljskega plina, pa Bucik pojasnjuje, da se bodo v Kenogu vsekakor potrudili. Poudarja pa, da je cena energenta le del končne cene za uporabnike in zato ni realno pričakovati, da bi se na ta račun znižala za deset odstotkov.

Pa tudi sicer je direktor zatrdil, da so cene Kenoga primerljive s cenami ostalih sistemov daljinskega ogrevanja v Sloveniji. Izrazil je prepričanje, da je pogoj za nižanje cen in zanesljivost oskrbe, kar tudi ni zanemarljivo, vlaganje v omrežje daljinskega ogrevanja, in poudaril je, da je Kenog le najemnik omrežja, lasti občine, in je zadolžen za upravljanje in vzdrževanje sistema.

NACE NOVAK


Najbolj brano