Dogovora ni, gradnja novega vodovoda pa se draži

Idrijčani in tokrat tudi Spodnjeidrijčani, ki jim zaradi dolgega sušnega obdobja vodni vir dopolnjujejo z oporečno idrijsko vodo, morajo spet obvezno prekuhavati pitno vodo. Medtem ko bodo Idrijčani z novim vodnim virom iz Bele nadloge rešeni še letos, se je gradnja vodovoda proti Spodnji Idriji že zapletla.

   Mimo opuščenih Hidriinih objektov bo vodovod vgrajen v regionalno cesto
Mimo opuščenih Hidriinih objektov bo vodovod vgrajen v regionalno cesto 

IDRIJA> Idrijčani morajo skoraj po vsakem deževju prekuhavati motno vodo. Tudi po deževju minuli teden ni drugače, le da jo morajo tokrat tudi Spodnjeidrijčani. Vodo jim namreč vozijo iz idrijskega oporečnega kraškega vira Podroteja.

V Idriji bo čez mesec ali dva voda čista

Ker je motnost vode, zaradi katere Komunala skladno z zakonom zapoveduje njeno prekuhavanje, dolgoletna stalnica, se za prekuhavanje odločajo le redki Idrijčani. Več pozornosti je obveznost vzbudila v Spodnji Idriji. Enega od njenih virov zaradi suše namreč že več tednov dopolnjujejo s problematično idrijsko vodo.

Idrijčani bodo nadloge rešeni kmalu. Dobršen del novega vodovoda iz deset kilometrov oddaljenega vira v Beli, ki bo za razliko od kraške Podroteje pritekal skozi trdnejši in varnejši dolomit, je v mestu zgrajen in nared za priklop. Ta se je, žal, nekoliko zavlekel. To pomeni, da bodo ob suši tudi Spodnjo Idrijo oskrbovali s čisto pitno vodo. Zadostne količine vode pa si ta kraj obeta šele z dograditvijo omenjenega vodovoda iz Bele. Gradnja je res načrtovana šele čez dve leti, a se je zapletla že na začetku, v idrijski Vojkovi ulici, ki vodi proti Spodnji Idriji.

Brez služnosti po zemljišču Hidrie

Župan Bojan Sever je povedal, da je občina Hidrio, ki ima v tej ulici opuščene objekte IMP Klime, zaprosila za služnostno pravico za gradnjo po njenem zemljišču, a je podjetje ni dalo. “Vodovod bomo zato vgradili v cestišče, kar ga bo podražilo za 40.000 evrov. Bomo pa pridobili z obnovo cestišča,” je povedal Sever.

Ker gre za glavno prometno žilo proti Tolminu, regionalno cesto Keltiko, njena obnova utegne občino drago stati. Sočasno se v tem delu industrijske cone obetajo od prihodnjega tedna nepredvideni prometni zastoji.

Nenavadna poteza Hidrie je dala slutiti, da gre za povračilo za prav tako nenavaden odlok, s katerim občina skuša zavarovati industrijsko cono do te mere, da gradnja trgovskega centra v njej ne bo mogoča. Z njim je namreč Hidria načrtovala nadomestiti svoje opuščene objekte. Vodja Hidrinega komuniciranja Darijan Lapanje je to zavrnil. “Tega nikakor ne povezujemo z odlokom. V tej zadevi, gre za očitno koruptivno dejanje občine, zato smo tudi že sprožili vse ustrezne pravne postopke. Med drugim gre tudi za namero oškodovanja družbe Hidria,” je zapisal in zagotovil, da sta naložba in razvoj občine v njenem nespornem interesu. “Žal pa bremena neprofesionalnega in nestrokovnega delovanja občine ležijo predvsem na občanih in gospodarskih družbah v tej skupnosti,” je dodal Lapajne.

Eno od projektantskih podjetij je namreč Hidrio v imenu občine za soglasje za prehod njenega zemljišča prvič zaprosilo pred tremi meseci in nato pred tremi tedni znova za dopolnjen projekt. Ker so Hidriini pravni strokovnjaki vlogo ocenili za nepopolno, so projektante pozvali k dopolnitvi in pri tem je ostalo. Čemu, smo vprašali župana Severja. “Povprašajte projektante. Na vse mogoče načine so si prizadevali priti v stik z odgovornimi v Hidrii, a so bili vsi njihovi poskusi zaman. Ker se z naložbo mudi, smo se odločili za vgradnjo vodovoda v cestišče,” je pojasnil.

Zapletu navkljub občina načrta za nadaljevanje izgradnje vodovoda proti Spodnji Idriji ne bo opustila. SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano